Batyżowiecki Staw

Chcesz w szczycie sezonu pochodzić trochę po Tatrach, ale tłumy nie pomagają Ci w odpoczynku?  Mówi się, że Tatry Słowackie są puste... Sprawdzamy więc, gdzie powinno być jeszcze bardziej niż pusto. Oto lista pięciu mniej znanych szlaków w Tatrach Słowackich.

Przełęcz pod Osterwą i Batyżowiecki Staw

Trasa przez przełęcz pod Osterwą od dawna była znana myśliwym i turystom. To dobry przystanek w drodze na Batyżowiecki Staw, który leży w w Dolinie Batyżowieckiej na wysokości 1884 m. n.p.m. i kształtem przypomina półksiężyc. Siedząc przy tafli wody Batyżowieckiego Jeziora można podziwiać m.in. Gerlach.

Pełny opis wycieczki

Zawory i Gładka Przełęcz

Zawory - w latach siedemdziesiątych XX wieku zielony szlak prowadził stąd na przełęcz Liliowe. Obecnie są przystankiem w drodze na Gładką Przełęcz. Gładka Przełęcz jest jedną z niżej położonych tatrzańskich przełęczy i rozciąga się z niej widok na Dolinę Pięciu Stawów i wschodnią część Tatr Wysokich.

Pełny opis wycieczki

Skrajne Solisko

Skrajne Solisko długim stokiem opada w stronę Szczyrbskiego Jeziora. Na jego stoku znajduje się górna stacja kolejki, budynki wyciągu narciarskiego i schronisko na Solisku. Sam wierzchołek jest przyozdobiony drewnianym krzyżem.

Pełny opis wycieczki

Doliną Koprową do Ciemnych Smreczyn

Dolina Koprowa - mimo że malownicza - rzadko odwiedzana, Ma długość 11 km, powierzchnię 31,3 km kw. i jest obszarem ochrony ścisłej TANAP-u, nie ma więc w niej schronisk turystycznych. Z Niżnim Ciemnosmreczyńskim Stawem wiązano dawne wierzenia o podziemnym połączeniu z morzem i by to sprawdzić, już w XVIII wieku sondowano jezioro.

Pełny opis wycieczki

Rakuska Czuba

Dawniej na stokach Rakuskiej Grani znajdowały się tereny pasterskie. Szczyt osiąga wysokość 2038 m n.p.m. Rozciągają się z niego szerokie widoki na otoczenie Doliny Kieżmarskiej i Świstówki Huncowskiej.

Pełny opis wycieczki