otwarte doliny w tatrach

W Tatrach dla turystów udostępnione są cztery doliny: Dolina Białego, Dolina Strążyska, Dolina za Bramką, Ku Dziurze. Co oferują poszczególne miejsca?

Dolina Strążyska

Dolina Strążyska położona jest w pobliżu Giewontu. Z Polany Strążyskiej rozpościera się piękny widok na jego północną ścianę. Przejście przez dolinę nie nastręcza trudności, a jej dodatkowym atutem jest możliwość zwiedzenia okolic wodospadu Siklawica.

czytaj więcej

Dolina Białego

Dolina Białego oferuje piękne widoki. Dolina Białego rozciąga się pomiędzy Krokwią a Sarnią Skałą i dochodzi aż do stromych urwisk Giewontu. Przepływa przez nią Biały Potok. Dawniej eksploatowano w niej złoża uranu.

czytaj więcej

Dolina za Bramką

Dolina za Bramką leży między Doliną Strążyską a Doliną Małej Łąki. Obiekt, od którego wzięła swoją nazwę już nie istnieje - do 1875 roku u wylotu doliny znajdowała się charakterystyczna „bramka”, czyli skalne zwężenie dna. Dziś na trasie szlaku prowadzącego przez dolinę można jeszcze spotkać nieco mniejsze „bramki” tego typu.

czytaj więcej

Dolina ku Dziurze

Nazwa Doliny ku Dziurze pochodzi od jaskini Dziura, która jest udostępniana turystom do samodzielnego zwiedzania. Płynie przez nią Potok ku Dziurze, tworząc widowiskowe kaskady.

czytaj więcej