Helikopter TOPR

TOPR podsumował właśnie swoje działania z ostatniego tygodnia. Oczywiście nie obyło się bez wielu akcji ratunkowych. Z pewnością nie był to najbardziej intensywny tydzień, jednak na brak pracy ratownicy narzekać nie mogli.

22 czerwca turysta poinformował TOPR, że nie jest w stanie przekroczyć mostku w Pięciu Stawach, ze względu na wysoki poziom wody. Do turysty udał się ratownik pełniący dużur tego dnia w schronisku. Panowie ustalili, że turysta ma śpiwór, więc ten udał się do szałasu znajdującego się nad Wielkim Stawem i tam spędził noc. Kolejnego dnia, gdy wody opadły dotarł bezpiecznie do schroniska.

24 czerwca w rejonie Kopy nad Wrotami (poza szlakiem turystycznym) utknęli taternicy, którzy zgubili się w gęstej mgle. Ratownicy dotarli do nich i na linach opuścili na przełęcz. Po sprowadzeniu do bezpiecznego terenu turyści sami wrócili do schroniska nad Morskim Okiem, a ratownicy udali się śmigłowcem do Zakopanego.

25 czerwca doszło do kolejnej interwencji w rejonie Wrót Chałubińskiego. Turystka poślizgnęła się na stromych śniegach i doznała urazów, które uniemożliwiły jej samodzielny powrót. Interweniował śmigłowiec.

26 czerwca doszło do wypadku w rejonie Rysów. Jeden z turystów stracił równowagę i prawdopodobnie wpadł w drugiego. Obydwaj skończyli swój lot w piargach. TOPR przetransportował ich śmigłowcem do szpitala. 

Najbardziej pracowita dla ratowników była sobota, nie jest to niczym odkrywczym, bowiem był to pierwszy, bardzo ładny dzień w minionym tygodniu. Ratownicy interweniowali m.in w rejonie Siklawy, Wołowca, Rysów, Przełęczy Między Kopami oraz nad Czarnym Stawem Gąsienicowym. Na szczęście nie były to groźne wypadki.

Niedziela, 28 czerwca była również bardzo pracowita. TOPR pomagał m.in turystom, których przerosły trudności przy Zawracie, pamiętajcie aby zawsze odpowiednio ocenić swoje umiejętności. Do nietypowej interwencji doszło w Dolinie Starorobociańskiej, gdzie 25-letniego mężczyznę tak obgryzły buty, że była potrzebna pomoc ratowników. Dodatkowo TOPR interweniował w rejonie Zielonego Stawu.

Jak widać był to pracowity okres dla ratowników. Pamiętajcie, aby zawsze dobierać cele swoich wycieczek rozsądnie - tak, aby nie przerastały one Waszych umiejętności i doświadczenia górskiego. Nowe buty na pewno warto przetestować najpierw na nieco krótszej wycieczce, choć na pewno jest w tym duża doza przypadku.