Odwilż w Tatrach

Panująca w ostatnim czasie temperatura w Tatrach z całą pewnością stanowi nie lada zaskoczenie. Możemy śmiało stwierdzić, że jak na sam środek kalendarzowej zimy w górach jest stosunkowo ciepło.

Temperatura w niższych partiach Tatr jest dziś dodatnia (w Zakopanem słupki termometrów pokażą nawet 10ºC). Warto dodać, że w tych rejonach miejscami śniegu nie ma niemal w ogóle. Niemniej, na wielu szlakach możemy natrafić na niebezpieczne oblodzenia. Wobec tego warto zabrać ze sobą raczki oraz kijki trekkingowe.

Na Kasprowym Wierchu, gdzie temperatura będzie dziś oscylować wokół -2 ºC, mamy 114-centymetrową warstwę śniegu. Należy zaznaczyć, że panująca odwilż zwiększy ryzyko pojawienia się lawin. Poruszanie się w wyższych częściach Tatr wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce oraz posiadania odpowiedniego wyposażenia (raki, czekan i lawinowe ABC).

Panujące warunki z całą pewnością nie zadowolą narciarzy. Nartostrada na odcinku Rówień Goryczkowa - Kuźnice z powodu braku śniegu została zamknięta. Miłośnicy białego szaleństwa, którzy zdecydują się na zjazd popularną trasą, będą musieli nieco wcześniej zakończyć szusowanie oraz znieść narty na własnych rękach.