Wiatr w Tatrach

Pogorszenie się warunków w Tatrach!

Napisane przez: Szymon Rusin

Foto: TatraLife , 22/02/2024


W Tatrach panuje porywisty wiatr, zaś TOPR ogłosił drugi stopień zagrożenia lawinowego. Niestety, warunki w najwyższych górach w Polsce nie prezentują się najlepiej.

W takie dni, jak dziś (tj. 22 lutego), stanowczo lepiej zrezygnować z tatrzańskich wędrówek. Wiatr może osiągnąć prędkość 100 km/h, co jest naprawdę dużym zagrożeniem dla turystów. Z tego też powodu PKL podjął decyzję o wstrzymaniu pracy kolei głównej na Kasprowy Wierch oraz kolejek Gąsienicowej i Goryczkowej.

Również za przyczyną porywistego wiatru stopień zagrożenia lawinowego został podniesiony do „dwójki”. Szczególnie niebezpieczne pozostaną bardziej nachylone stoki.

Pamiętać należy, że także w dolinkach reglowych nie jest do końca bezpiecznie. Tam wiatr może łamać gałęzie, a nawet powodować jeszcze większe uszkodzenia drzew, co będzie stanowić duże zagrożenie.

Pocieszeniem dla wielu może być jednak informacja, że na Podhalu pojawiło się trochę więcej śniegu. Przykrył on już m.in. stoki Gubałówki. Co prawda, nie wiadomo jak długo się utrzyma – tym bardziej, że weekend zapowiada się naprawdę ciepło. Niemniej, jest to jakaś rekompensata na końcówkę ferii dla osób znudzonych niewesołym krajobrazem, spowodowanym odwilżą.