Lawina w Żlebie Żandarmerii

W miniony czwartek (tj. 8 lutego) ze Żlebu Żandermerii, znajdującego się niedaleko Polany Włosienica na Drodze nad Morskie Oko, zjechała bardzo duża lawina. Siłę tego żywiołu możemy zobaczyć na zdjęciach, opublikowanych na Facebooku przez Tatrzański Park Narodowy oraz Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Jak zostało podane, lawina zatrzymała się 50 metrów od drogi nad Morskie Oko. Szerokość jej czoła ma około 100 metrów, zaś wysokość w największym miejscu wynosi nawet 8 metrów! Szczęśliwie lawina rozsypała się w okolicy lasu nad Polaną Włosienica i nikt nie ucierpiał w jej wyniku.

TPN oraz TOPR przestrzegają przed możliwą wtórną lawiną - w Żlebie Żandarmerii dalej jest sporo śniegu. Miejsce to stanowi doskonały przykład żlebu lawinowego, a schodzące z niego masy śniegu mogą stanowić zagrożenie dla wędrujących drogą nad Morskie Oko. Warto również dodać, iż w przeszłości w tym rejonie zdarzały się lawiny tak potężne, że przewalały się nawet na drugą stronę doliny. Dlatego też wbrew pozorom zimą popularny szlak z Palenicy Białczańskiej wcale nie jest tak bezpieczny, jak może się wydawać.

W związku z panującą odwilżą wzrasta ryzyko schodzenia mas śniegu. Aktualne warunki w Tatrach wymagają zachowania ogromnej ostrożności w trakcie wycieczek. W polskich Tatrach obecnie obowiązuje 2. stopień zagrożenia lawinowego.