Przejście graniczne Łysa Polanaj

Jak informuje Tygodnik Podhalański, wczoraj tj. 21 lipca doszło do kolejnego protestu na Słowacji. Tym razem mieszkańcy tego kraju blokowali przejście graniczne w Chochołowie. 

Powodem są oczywiście restrykcje wprowadzone przez słowacki rząd. Mieszkańcom tego kraju nie podoba się to, że aby pracować w Polsce muszą wykonywać raz w tygodniu test, lub być zaszczepieni. Dodatkowo, restrykcje znacząco odbijają się na turystyce w tym kraju.

W minionym tygodniu informowaliśmy, że Sąd Konstytucyjny Słowacji znosi obowiązkową kwarantannę oraz wszelkie przepisy, które weszły w życie od 9 lipca bieżącego roku. Pomimo tego, tak naprawdę nic się nie zmieniło i Słowacy cały czas czekają na dalsze informacje. Na ten moment, aby wjechać do Słowacji należy być w pełni zaszczepionym, tj. być 14 dni po drugiej dawce szczepionki dwudawkowej, 21 dni po szczepionce jednodawkowej lub 14 dni po pierwszej dawce szczepionki dwudawkowej, jeżeli mamy status ozdrowieńca, a szczepienie zostało podane nie później niż 180 dni od uzyskania tego statusu. Dodatkowo należy wypełnić elektroniczny formularz.