Polscy ratownicy TOPR

Można rzec, że polscy ratownicy tatrzańscy to klasa sama w sobie. Po raz kolejny dowiedli swoich wysokich umiejętności – tym razem na arenie sportowej. TOPR na swoim profilu facebookowym pochwalił się sukcesami swoich ratowników na 21. Memoriale Vlada Tatraki i Petra Šperki, które w 23 marca odbyły w słowackich Tatrach Wysokich.

Więcej o samych zawodach pisaliśmy we wcześniejszym artykule.

W zawodach wzięło udział czterech ratowników z Polski. Dwóch spośród nich, bracia Andrzej i Rafał Miklerowie, zajęli bardzo wysokie lokaty. Polacy byli najlepsi w konkurencji wspinaczki lodowej na czas oraz w kategorii 80-100. W klasyfikacji generalnej zdobyli siódme miejsce.

Bracia Milerowie to znane postaci w świecie sportów górskich. Znani są chociażby z poprowadzenia wielu bardzo trudnych dróg wspinaczkowych zarówno w Tatrach, jak i zagranicą (m. in. w Alpach). Andrzej z kolei odnosił sukcesy jako zwycięzca poprzednich edycji Memoriału Vlada Tatraki i Petra Šperki (w latach 2008, 2012, 2013 i 2014). Miał okazję także uczestniczyć m.in. w najtrudniejszych zawodach skiturowych, jak Trofeo Mezzalama w alpejskiej Dolinie Aosty. Był również członkiem polskiej wyprawy na Dhalaugiri, zorganizowanej z okazji 100-lecia TOPR-u (pod kierownictwem słynnego himalaisty, Ryszarda Gajewskiego).

Dzięki poniższemu materiałowi możemy zobaczyć, jaką formę w trakcie zawodów zaprezentowali bracia Miklerowie: