Szlaki w Tatrzańskim Parku Narodowym

Jak poinformował Tatrzański Park Narodowy, od 4 maja nastąpi sporo zmian w przepisach regulujących udostępniania szlaków w Parku. Polegają one głównie na otwarciu rejonu Krzyżnego dla turystów pieszych i zamknięciu większości szlaków dla narciarzy skiturowych.

W związku z przebudzeniem się świstaków, wzmożoną aktywnością niedźwiedzi i okresami lęgowymi kilku innych, wrażliwych gatunków, TPN postanowił od 4 maja zamknąć dla narciarzy skiturowych wszystkie szlaki poza kilkoma wyjątkami, które stanowią: szlak na Rysy, szlak narciarski na Halę Gąsienicową, szlak z Hali na Kasprowy (także znakowany na czarno wariant pod dolną stację kolei na Goryczkową), szlak z Brzezin na Halę Gąsienicową, trasa zjazdowa w Kotle Gąsienicowym oraz szlak narciarski na Kasprowy przez Dolinę Goryczkową. Wszystkie wymienione szlaki, poza Rysami, zostaną zamknięte dla skiturowców 10 maja.

Jednocześnie park poinformował, że od 4 maja turyści piesi będą mogli wchodzić na Krzyżne wszystkimi możliwymi szlakami, a więc: od Doliny Pańszczycy, od Pięciu Stawów oraz Orlą Percią ze Skrajnego Granatu. Zamknięcie tych szlaków nastąpiło 13 marca w związku z nieprzestrzeganiem przepisów przez skiturowców w tym rejonie.

Nadal zamknięty pozostaje rejon Doliny Czarnej Gąsienicowej, gdzie przebywają młode niedźwiedzie. TPN zaznacza, że monitoruje sytuację i otworzy szlaki na tym obszarze, gdy tylko zwierzęta przeniosą się w inne miejsce.