Koronawirus pod Tatrami

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło właśnie wykaz żółtych i czerwonych stref, który będzie obowiązywał od jutra (21 sierpnia) w związku z pandemią koronawirusa.

Wśród żółtych stref znalazł się powiat tatrzański. Oznacza to w obrębie zaostrzonych zasad epidemiologicznych znalazł się cały Tatrzański Park Narodowy oraz m.in. Zakopane, Kościelisko, Bukowina Tatrzańska, Biały Dunajec, Poronin, Białka Tatrzańska czy Jurgów. Na tych obszarach wprowadzono ograniczenia ilości osób mogących przebywać w restauracjach, w wesołych miasteczkach, kinach, siłowniach, na wydarzeniach kulturalnych, sportowych czy rodzinnych. Nie trzeba jednak nosić maseczki na otwartej przestrzeni. Nie ma także ograniczeń w funkcjonowaniu hoteli, pensjonatów czy schronisk górskich.

Czerwoną strefą uczyniono powiat nowotarski, a więc oprócz stolicy Podhala m.in. takie miejscowości jak Szaflary, Czarny Dunajec, Czorsztyn, Rabka-Zdrój, Szczawnica. W tym miejscach należy nosić maseczki także na otwartej przestrzeni. Odwołane zostają wydarzenia kulturalne, a sportowe muszą odbywać się bez publiczności. Nie działają uzdrowiska i sanatoria. Dodatkowe ograniczenia obejmują też gastronomię, kina, siłownie, transport zbiorowy - mogą działać aquaparki. Także tu normalnie funkcjonować mogą hotele, pensjonaty czy schroniska górskie.