Rowerem po Tatrach słowackich

Tatry słowackie wydają się być miejscem bardziej przyjaznym rowerzystom niż Tatry polskie. Tras jest więcej i są one bardziej urozmaicone. Zapraszamy na przegląd słowackich dróg rowerowych.

Droga Wolności

Droga Wolności biegnąca dookoła Tatr Wysokich od Tatrzańskiej Kotliny, przez Tatrzańską Łomnicę, Stary Smokowiec, Szczyrbskie Jezioro do Podbańskiej – ma oficjalny status drogi rowerowej. Piękne widoki na góry, ale stosunkowo duży ruch samochodów.

- Długość: 46 km
- Przewyższenie: 590 m
- Nawierzchnia: asfalt
 

Łysa Polana - Dolina Białej Wody – Polana pod Wysoką

Bardzo ładna, asfaltowa ścieżka przecudną Doliną Białej Wody z widokami na majestatyczne otoczenie, które sprawi, że będziemy nieraz będziemy się zatrzymywać, aby podziwiać widoki.

- Długość: 9 km
- Przewyższenie: 415 m
- Nawierzchnia: leśna ścieżka

 

Tatrzańska Kotlina – Schronisko pod Szarotką

Istnieje możliwość wybrania się na rowerową wycieczkę z Tatrzańskiej Kotliny do schroniska pod Szarotką malowniczą leśną drogą u stóp Tatr Bielskich.

- Długość: 5,5 km
- Przewyższenie: 500 m
- Nawierzchnia: leśna ścieżka

 

Biała Woda – Zielony Staw Kieżmarski

Trudna, ale bardzo piękna trasa z przystanku Biała Woda nad Zielony Staw Kieżmarski. Momentami poruszanie się utrudniają duże kamienie, ale warto się pomęczyć, bo otoczenie stawu uchodzi za jedno z piękniejszych w całych Tatrach.

- Długość: 7,8 km
- Przewyższenie: 650 m
- Nawierzchnia: kamienista

 

Tatrzańska Łomnica – Stacja Štart

Z miejscowości Tatrzańska Łomnica możemy serpentynami dostać się w rejon pierwszej pośredniej stacji kolei linowej na Łomnicę.

- Długość: 3,4 km
- Przewyższenie: 230 m
- Nawierzchnia: asfalt

 

Stary Smokowiec – Smokowieckie Siodełko

Trasa na Hrebeniok wiedzie serpentynami wzdłuż torów kolei linowo-terenowej. Niegdyś leśna droga, od 2004 roku wiedzie otwartym terenem.

- Długość: 2,4 km
- Przewyższenie: 295 m
- Nawierzchnia: asfalt

 

Szczyrbskie Jezioro – Popradzki Staw

Ciekawa wycieczka z najwyżej położonej tatrzańskiej miejscowości nad Popradzki Staw, urokliwie położony pod Osterwą. Mijamy stację elekticzki „Popradské pleso”, a następnie dnem Doliny Mięguszowieckiej zmierzamy nad staw.

- Długość: 5,5 km
- Przewyższenie: 240 m
- Nawierzchnia: asfalt

 

Podbańska – Dolina Cicha – Rozstaj dróg pod Kasprowym Wierchem

Jedna z najpiękniejszych tatrzańskich ścieżek rowerowych wcina się przez długie kilometry w dno pięknej i niezbyt tłocznej Doliny. Dojechać możemy aż w rejon podnóża Kasprowego Wierchu, gdzie odgałęzia się żółty szlak w stronę naszej góry-symbolu.

- Długość: 11,4 km
- Przewyższenie: 315 m
- Nawierzchnia: asfalt

 

Podbańska – Dolina Koprowa

Alternatywną opcją dla rowerzystów startujących z Podbańskiej jest podróż malowniczą Doliną Koprową. Ścieżka liczy prawie 8 km i kończy się w miejscu, w którym urywa się nawierzchnia asfaltowa.

- Długość: 7,8 km
- Przewyższenie: 295 m
- Nawierzchnia: asfalt

 

Żar - Dolina Żarska - Chata Żarska

Świetna propozycja wycieczki dla osób, chcących poznać trochę mniej znane zakątki Tatr Zachodnich. W pobliżu celu tej wycieczki znajduje się bardzo ciekawe miejsce - Symboliczny Cmentarz Ofiar Tatr Zachodnich.

- Długość: 4,7 km
- Przewyższenie: 422 m
- Nawierzchnia: leśna ścieżka

 

Orawice - Dolina Bobrowiecka

Urokliwy i nieco mniej popularny fragment Tatr Zachodnich. Po zakończeniu wycieczki można smacznie zjeść lub przenocować w miejscowości Orawice, które oferują liczne udogodnienia dla turystów. 

- Długość: 6 km
- Przewyższenie: 350 m
- Nawierzchnia: leśna ścieżka

 

Zuberzec – Dolina Rohacka – Bufet Rohacki

Niezwykle ciekawa trasa, wiodąca z centrum Zuberzca obok schroniska na Zwiercówce aż do Bufetu Rohackiego, cudownie zlokalizowanego u stóp Wołowca i Rohaczy.

- Długość: 12,5 km
- Przewyższenie: 600 m
- Nawierzchnia: asfalt