Wycieczka do Doliny Kieżmarskiej

Trudność: bardzo łatwo
Czas przejścia: 6 h 35 min

 

Malownicza Dolina Kieżmarska z Białymi Stawami znajduje się w słowackich Tatrach Wysokich na granicy z Tatrami Bielskimi. Należy do najpopularniejszych dolin słowackich Tatr i przyciąga rzesze turystów.

PARKING BIAŁA WODA
Wysokość: 910 m

Parking Biała Woda jest punktem startowym wycieczki nad Zielony Staw Kieżmarski. Znajduje się pomiędzy Kieżmarskimi Żłobami a Tatrzańskimi Matlarami. Od 2006 roku w czerwcu na trasie z parkingu do Schroniska nad Zielonym Stawem rozgrywany jest bieg górski upamiętniający Karela Jakeša, narciarza i himalaistę, który zginął przysypany przez lawinę w Tatrach Bielskich.

Dalsza podróż --> do Zimnej Studni (1 h 20 min)

Zółtym szlakiem idziemy ścieżką prowadzącą przez las. Po około 20 minutach zbliżamy się potoku Biała Woda Kieżmarska, później mijamy Rakuską Czubkę i otwiera się przed nami widok na wzniesienie Steżki. 

 

ZIMNA STUDNIA
Wysokość: 1200 m

Zimna studnia, po słowacku Šalviový prameň, to źródło dobrej wody na Polanie Rzeżuchowej w dolnej części Doliny Kieżmarskiej. Obudowane jest drewnianą studzienką. Od 1904 roku stał tam schron, używany również jako domek myśliwski. Na jego fundamentach w 1933 roku Július Tardík postawił drewniany pensjonat z gospodą, który po wojnie został upaństwowiony i służył jeszcze turystom. Rozebrano go w 1958 roku.

Dalsza podróż --> do schroniska nad Zielonym Stawem Kieżmarskim (1 h 45 min)

Na rozdrożu wybieramy ponownie znakowany na żółto szlak i podążamy kamienistą dróżką. Serpentyna prowadzi w górę, a droga zatacza łuk w lewo. Łączą się tu trzy potoki, tworzac Białą Wodę Kieżmarską. W lesie pojawiają się pierwsze kosodrzewiny, a droga wkracza w pas górnej granicy lasu.

 


SCHRONISKO NAD ZIELONYM STAWEM KIEŻMARSKIM
Wysokość: 1551 m

Słowacka nazwa schroniska to Chata pri Zelenom plese. Usytuowane jest ono w słowackich Tatrach Wysokich, w Dolinie Zielonej Kieżmarskiej, położone nad brzegiem Zielonego Stawu Kieżmarskiego. W otoczeniu schroniska panują wyjątkowo korzystne warunki do uprawiania różnych sportów, stąd też bywa ono bardzo oblegane przez turystów, rowerzystów, taterników i narciarzy. Chata pri Zelenem plese jest czynna przez cały rok.

Historia

Historia schroniska sięga okolic 1880 roku. Pierwsi turyści, którzy wybierali się nad Zielony Staw, nocowali pod gołym niebem lub w szałasach pasterskich na Rakuskiej Polanie, w Dolinie Przednich Koperszadów. Na wspomnianej polanie powstała pierwsza, przytulna Egidowa Chata. Nieszczęśliwie do 1890 roku spłonęła dwukrotnie. W latach 1894-1897, na brzegu stawu wzniesiono kamienny budynek z pięcioma izbami. Od imienia fundatora – arcyksięcia Fryderyka Habsburga – nazywano go Fridrichovą chatą lub Bedrichovą chatą. Schronisko z werandą zostało zaprojektowane przez Heinricha Hermanna. Od tego czasu budynek przechodził kilka renowacji, aż do osiągnięcia dzisiejszego wyglądu.

W latach międzywojennych schronisko było własnością Oddziału Kieżmarskiego Karpathenverein. Po przejściu gruntownej modernizacji wraz z powiększeniem, od 1926 roku gospodarzami budynku byli kolejno słynni sportowcy: Matthias Nitsch (przewodnik i taternik), po wojnie Štefan Kovalčík (narciarz biegowy, olimpijczyk z lat 1948 i 1952), Michal Šoltýs (mistrz w narciarskim zjeździe z 1957 roku), a potem Anton Marec (pisarz literatury górskiej). Chatarką była również Jana Gantnerová-Šoltýsová (olimpijka z igrzysk z 1976, 1980, 1984 roku). Od 1991 roku schronisku przewodził Juraj Gantner, zaś obecnie, od 2011 roku chatarem jest Tomáš Petrík. Chata pri Zelenem plese przez wielu turystów nazywana jest nadal Brnčalką lub Brnčalovą chatą, od imienia, które w 1950 roku władze nadały schronisku po śmierci Alberta Brnčala pod Jastrzębią Przełęczą. Do starej nazwy, która dziś funkcjonuje, powrócono w 1992 roku.


Noclegi

Schronisko dysponuje 54 miejscami noclegowymi, w pokojach dla od 2 do 12 osób. Opłata za nocleg dla jednej osoby wynosi 14 €. Do opłaty dolicza się podatek dochodowy od osób powyżej 18. roku życia na rzecz miasta, w wysokości 1 € / dzień. Cena pobrania pościeli wynosi 2 € od osoby. Za niepełne wyżywienie zapłacimy 14 €, jest możliwość zamówienia mniejszych porcji w cenie 7 €, natomiast śniadania kosztują tutaj 6 €. Schronisko honoruje zniżki członów JAMES, KST, ČHS, OTK, KČT + EuroBEDS. Na zniżkę mogą również liczyć grupy większe niż 10 osób. Dzieci do 3 roku życia mogą nocować za darmo, ale bez swojego łóżka, natomiast w wieku 3-6 lat w cenie 3 € + 2 € za pościel. Dla starszych (do 15 roku życia) koszt noclegu wynosi  7 € + 2 € za pościel a cena wyżywienia jest połowę niższa niż w przypadku dorosłych. Dostępne są również dwie jadalnie i kuchnia turystyczną z maszynką gazową. Specjalnością baru jest Herbata Tragarzy (Nosički čaj), czyli napar z rosnących w pobliżu ziół.

Dalsza podróż --> nad Wielki Biały Staw (40 min)

Od zielonego stawu znakowana na czerwono ścieżka prowadzi kamiennymi stopniami łagodnie w górę. Idąc wśró kosówek możemy podziwiać Mały Kieżmarski Szczyt i Durny Szczyt. Po około półgodzinnym marszu w górę droga zaczyna obniżać się do Doliny Białych Stawów, która jest odgałęzieniem Doliny Kieżmarskiej. 

 

WIELKI BIAŁY STAW
Wysokość: 1615 m

Wielki Biały Staw jest największym stawem w Dolinie Białych Stawów. Jego powierzchnia wynosi 0,97 ha, głębokość − zaledwie 0,8 m, co powoduje duże wahania wodostanu i temperatury. Od wschodu nad stawem góruje Jagnięcy Szczyt. Z jeziora wypływa Biały Potok Kieżmarski. Wielki Biały Staw otoczony jest osadami morenowymi. W 1851 roku Bogusz Z. Stęczyński narysował i opisał staw; wiązał z nim legendy o zaklętym rubinie. W okolicy jeziora na przełomie XIX i XX wieku działa fabryka olejków z pędów kosówki i limby − destylarnia wyniszczyła spore połacie roślinności. W 1922 roku powyżej stawu stanęła Votrubova Chata, wzniesiona do celów wojskowych; rozebrano ją w 1942 roku i oddano wówczas do użytku Schronisko Kieżmarskie. Zostało ono zniszczone w pożarze w 1974 roku i do tej pory go nie odbudowano.

Dalsza podróż --> do Zimnej Studni (1 h 30 min)

Znad Wielkiego Białego Stawu podążamy niebieskim szlakiem wśród kosodrzewiny. Przekraczamy Potok spod Kopy, dalej osiągamy granicę piętra lasu i mijamy Kieżmarską Polanę. Idziemy lasem wzdłuż potoku Biała Woda Kieżmarska aż dotrzemy do Zimnej Studni.

Dalsza podróż --> do parkingu Biała Woda żółtym szlakiem jak na początku (1 h 10 min)