Wycieczka na Halę na Stołach

Czas przejścia: 3 h 30 min
Poziom trudności: bardzo łatwo


Z tej niepozornej polany roztaczają się ciekawe widoki na otoczenie Doliny Kościeliskiej. Warto tutaj zajrzeć - wycieczka jest krótka i łatwa.

KIRY
Wysokość: 927 m

Kiry to jedno z osiedli miejscowości Kościelisko, znane przede wszystkim z tego, że stanowi punkt wypadowy dla bardzo popularnych wycieczek przez Dolinę Kościelską do schroniska na Hali Ornak. Słowo „kira” w tutejszej gwarze oznacza zakręt drogi lub rzeki. Na przysiółek składają się Kira Leśnicka, a także Niżnia i Wyżnia Kira Miętusia. Miejsce to od dawna było wykorzystywane do działalności gospodarczej, m.in. istniały tu: tartak, gonciarnia i inne obiekty związane z przemysłem drzewnym. W dwudziestoleciu międzywojennym stacjonowała tu Kompania Wysokogórska Wojska Polskiego. Odkąd odkryto uroki Doliny Kościeliskiej, Kiry zaczęli odwiedzać liczni turyści. Z myślą o nich wybudowano tu stylową gospodę „Harnaś”, która istnieje do dziś. Do wylotu Doliny Kościeliskiej najłatwiej dostać się busem spod zakopiańskiego dworca (koszt 5-6 zł). Dla zmotoryzowanych jest tutaj rozległy parking, na którym za 20 złotych można zostawić auto na cały dzień. Część drogi przez dolinę (do Polany Pisanej) można przebyć dorożką.

Dalsza podróż --> na Halę na Stołach (2 h)

Podróż rozpoczynamy w Kirach zielonym szlakiem. Mijamy Niżnią Bramę, czyli skalne wrota. Dalej dolina się rozszerza i wkrótce docieramy do Cudakowej Polany, na której krzyżują się szlaki. Podążamy nadal zielonym szlakiem i docieramy na Wyżnią Kirę Miętusią, niewielką polanę, na której znajduje się szałas wzniesiony na potrzeby wypasu kulturowego owiec. Zielone znaki prowadzą nas do kolejnego rozdroża, znajdującego się przy Lodowym Źródle - czarny szlak prowadzi stąd do Jaskini Mroźnej, natomiast zielony do jaskiń Raptawickiej i Mylnej. Niebiesko znakowana ścieżka wiedzie natomiast do naszego celu, czyli na polanę Stoły. Kręta dróżka biegnie pod górę przez las, a następnie przez rozległe wiatrołomy. 


HALA NA STOŁACH
Wysokość: 1417 m

Hala na Stołach leży w Tatrach Zachodnich, nad Doliną Kościeliską. Jest to bardzo urokliwe miejsce, położone nieopodal Kominiarskiego Wierchu, na zboczach niewielkiego masywu Stołów. Centralnym punktem jest polana o tej samej nazwie. Jest ona dosyć łatwo dostępna z Doliny Kościeliskiej i zdecydowanie warta odwiedzenia – nie tylko ze względu na ujmujący widok w stronę Giewontu i Czerwonych Wierchów, ale także ze względu na trzy unikatowe szałasy pasterskie. Uchodzą one za najlepiej zachowane w całych Tatrach, o czym świadczyć może fakt, iż wszystkie trzy spośród nich znajdują się od ponad 30 lat w krajowym rejestrze zabytków. Szlak na Stoły został wytrasowany przez Mieczysława Karłowicza w 1892 roku i był tym samym pierwszą znakowaną ścieżką w Tatrach Zachodnich. Pod koniec II wojny światowej w okolicy ukrywał się zdrajca – przywódca Goralenvolk – Wacław Krzeptowski, ostatecznie zgładzony przez żołnierzy AK.

Dalsza podróż --> powrót tą samą drogą (1 h 30 min)

Wybierz się na ferie z Portalem Tatrzańskim!