Wycieczka na Nosal

Czas przejścia: 1 h 10 min
Poziom zaawansowania: bardzo łatwo

 
Nosal to popularna wśród turystów i narciarzy góra, zajdująca się bardzo blisko Zakopanego. Trasa prowadząca na szczyt jest krótka i nie sprawia trudności technicznych ani kondycyjnych, zatem polecana jest nawet początkującym turystom.

ZAKOPANE

Zakopane to miasto i zarazem gmina województwa małopolskiego, siedziba powiatu tatrzańskiego. Tereny miejskie usytuowane są w Rowie Podtatrzańskim, pomiędzy Tatrami a wzgórzem Gubałówki. Zakopane stanowi południową część Podhala, jest najwyżej ulokowanym miastem w Polsce. W jego granicach znajduje się część Tatr. Obszar ten administruje dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego. Głównym potokiem jest płynąca z zachodu na wschód Cicha Woda, która, po połączeniu z potokiem Bystra, przyjmuje nazwę Zakopianka.

Historia

Miasto powstało na początku XVII w. jako sezonowe miejsce pobytu pasterzy owiec. Na jego popularność w XIX w. znacznie wpłynął Tytus Chałubiński, popularyzując walory zdrowotne tego obszaru. Na przełomie XIX i XX w. Zakopane doceniła ówczesna bohema, ściągając licznie do miejsca konfrontacji z dzikim pięknem Tatr oraz niepowtarzalnym, miejscowym folklorem. Zakopane uzyskało prawa miejskie w 1933 r. Szybka rozbudowa miasta przypada na XX w., kiedy powstały m. in. skocznia pod Krokwią (1925 r.) oraz kolejki: na Kasprowy Wierch i Gubałówkę (1935-38 r.). Obecnie Zakopane jest największym ośrodkiem miejskim w bezpośrednim sąsiedztwie Tatr, popularnie nazywanym „zimową stolicą Polski”.

Turystyka

Zakopane jest punktem wyjściowym dla licznych szlaków prowadzących w Tatry i Pogórze Spisko-Gubałowskie (m.in. Kuźnice, Murowanica, Toporowa Cyrhla, Antałówka, Ciągłówka, Dom Turysty PTTK czy Krzeptówki). Wiodą one m.in. na Giewont, Gubałówkę, Kasprowy Wierch, Wyżnią Kondracką Przełęcz – i otwierają przed turystą szeroki wybór możliwości dalszej wędrówki. 

Domeną Zakopanego pozostają Tatry, jednak osoby szukające innych atrakcji z pewnością znajdą coś dla siebie. Warto zobaczyć skocznię, odwiedzić słynną ulicę Krupówki, skorzystać z kolejki linowej na Kasprowy Wierch i oferty kulturalnej muzeów miasta Zakopane. Niepowtarzalną rozrywkę zapewnia uczestnictwo w imprezach regionalnych, takich jak: Majówka Tatrzańska, Dni Zakopanego, Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich czy Tatrzańskie Wici.

Dalsza podróż --> na Nosal (40 min)

Rozpoczynamy wędrówkę od przystanku autobusowego Murowanica, który znajduje się pół kilometra za rondem Jana Pawła II (idąc od miasta ulicą Tytusa Chałubińskiego, kierujemy się cały czas prosto). Od przystanku podążamy jeszcze niecałe pół kilometra chodnikiem wzdłuż asfaltowej drogi prowadzącej do Kuźnic, a następnie na Kuźnickiej Polanie skręcamy w lewo za zielonymi znakami i idziemy wzdłuż tamy, która przegradza łożysko Bystrej. Przechodzimy przez dwie kładki i docieramy do kasy biletowej TPN, skąd podchodzimy zakosem przez zniszczony las. Czeka nas kilka stromych odcinków. Po drodze mijamy formacje skalne i otwarte przestrzenie, możemy podziwiać widoki na Kuźnice i Zakopane. Przed szczytem szlak łagodnieje.


NOSAL
Wysokość: 1206 m 

Nosal to reglowy szczyt na zakończeniu północno-wschodniej grani Kasprowego Wierchu. Stanowi on nie tylko najdalej wysunięty punkt grani, ale i całego pasma Tatr w tym miejscu. Od strony północnej u jego podnóży biegnie granica Tatr i Rowu Podtatrzańskiego, a także granica parku narodowego. Góra popularna jest zarówno wśród turystów, jak i wśród narciarzy. Ci drudzy mają do dyspozycji jedną z najbardziej wymagających tras w naszym kraju. Nazwa Nosala pochodzi od skał na północno-zachodnich zboczach, które swoim kształtem przypominają nos. Zachodnie ściany Nosala były świadkami wielu wypadków śmiertelnych. Często dochodziło do nich zwłaszcza wśród amatorów zrywania występujących tu szarotek alpejskich. Zdarzało się również, że Nosal wybierali samobójcy. 

Dalsza podróż --> na Nosalową Przełęcz (10 min)

Ze szczytu schodzimy zielonym szlakiem, który prowadzi wygodnym chodnikiem przez las na przełęcz.


NOSALOWA PRZEŁĘCZ
Wysokość: 1103 m

Nosalowa Przełęcz leży w północno-wschodniej grani Kasprowego Wierchu, w Tatrach Zachodnich. Jest to zalesione siodło, oddzielające Nosal – górę popularną przede wszystkim wśród narciarzy – od Nieboraka. Po przeciwległych stronach przełęczy znajdują się Dolina Olczyska i Dolina Bystrej. W miejsce to można dostać się od Kuźnic, z Nosala (znaki zielone) lub od strony Wielkiego Kopieńca i Jaszczurówki (znaki żółte). Przez przełęcz przebiegają także nartostrady i kilka nieznakowanych ścieżek.

Dalsza podróż --> do Kuźnic (20 min)

Z przełęczy schodzimy zielonym szlakiem, do którego wkrótce dochodzą niebieskie oznaczenia. Idziemy dalej przez las, aż docieramy do potoku Bystra w Kuźnicach.


KUŹNICE
Wysokość: 1025 m

Kuźnice to duże centrum turystyczne, kojarzące się przede wszystkim z koleją linową na Kasprowy Wierch, która rozpoczyna tu swój bieg. Zanim jednak wybudowano tu w 1936 roku dolną stację rzeczonej kolejki, Kuźnice – dawniej nazywane „Hamrami” – były dużym ośrodkiem hutniczym, jednym z największych w XIX-wiecznej Galicji. Huta należała do węgierskiej rodziny Homolaczów, a jej okres świetności przypadał na pierwszą połowę tamtego stulecia. Po upadku zakładów w Kuźnicach nadal wiele się działo. Była tu szkoła, centrum uzdrowiskowe, istniały instytucje kulturalne. Niedawno, dzięki staraniom TPN-u, podjęto się rekonstrukcji historycznych zabudowań, które dziś można zwiedzać, w dodatku całkowicie bezpłatnie. Niewątpliwie jednak turystów przyciąga przede wszystkim kolejka. Najwyżej zainstalowana tego typu konstrukcja w Polsce przeszła generalny remont w 2007 roku. Zamontowane zostały wtedy nowe wagoniki.

Bilety na kolejkę można zakupić nie tylko w kasach, ale również on-line i w biletomatach. Takie rozwiązanie ma za zadanie przynajmniej częściowo rozwiązać problem wielogodzinnych kolejek do kasy, które w sezonie pojawiają się w Kuźnicach tak często, że stały się już chyba nieodłącznym elementem krajobrazu tego miejsca. Ceny biletów są zróżnicowane. W wysokim sezonie (15-18.06. i 1.07-1.10) za bilet wjazdowy lub zjazdowy kupiony w kasie zapłacimy 55 zł, natomiast w przedsprzedaży wjazd kosztuje 79 zł. Jeśli chcemy kupić bilet na oba kierunki, to w kasie zapłacimy 69 zł, natomiast w przedsprzedaży 99zł. Natomiast w niskim sezonie (8.05-14.06. i 19-30.06) bilet wjazdowy i zjazdowy to koszt 48 zł. Bilety tylko na zjazd nie są dostępne w sprzedaży on-line i biletomatach. Dzieciom, młodzieży szkolnej, studentom, osobom powyżej 65. roku życia i opiekunom grup szkolnych przysługują bilety ulgowe. W zależności od miejsca zakupu, kierunku jazdy i sezonu, wysokość zniżki waha się od 5 do 10 zł. Warto szukać na stronach Polskich Kolei Linowych informacji o aktualnych promocjach. Podróż na szczyt podzielona jest na dwa etapy (przesiadka w rejonie Myślenickich Turni) i trwa 12 minut.

Kuźnice to także duży węzeł szlaków. Można stąd udać się stąd nie tylko na Kasprowy Wierch (przez Myślenickie Turnie lub Halę Gąsienicową), ale także na Giewont, Nosal czy też w rejon Ścieżki nad Reglami. Dojazd do Kuźnic zapewniają busy spod dworca w Zakopanem – zazwyczaj w cenie 3 zł. Nie ma możliwości dojazdu do Kuźnic samochodem. Należy go zostawić w rejonie Ronda im. Jana Pawła II.

Wybierz się na ferie z Portalem Tatrzańskim!