aplikacje przydatne w górach

Smartfon to urządzenie, które praktycznie każdy ma zawsze w kieszeni - również w górach. Przygotowaliśmy listę przydatnych aplikacji na górskich szlakach: od tych, dzięki którym wezwiemy pomoc, przez mapę turystyczną po najlepsze prognozy pogody.

RATUNEK

Aplikacja, która ułatwia wzywanie pomocy (zgłoszenie wypadku). Pozwala również na wysyłanie swojej lokalizacji. Nie jest to jednak tak intuicyjne, jak na początku, gdy aplikacja sama udostępniała lokalizację. Trzeba potwierdzić chęć wysłania sms albo nawiązania połączenia. Związane jest to z nowymi wytycznymi bezpieczeństwa. Co istotne, aplikacja Ratunek jest jedyną zaaprobowaną i dołączoną do systemu powiadamiania o zgłoszeniu wypadku używanego przez Ochotnicze Służby Ratownicze.

Pobierz aplikację

HORSKA ZACHRANNA SLUZBA

Aplikacja HZS działa na podobnej zasadzie do naszej rodzimej aplikacji Ratunek. Umożliwia dzwonienie pod numer alarmowy 18300 słowackiego Górskiego Pogotowia Ratunkowego i wysyłanie wiadomości alarmowych SMS, z wykorzystaniem aktualnej pozycji GPS do szybkiej lokalizacji osoby dzwoniącej w obszarze górskim. Dzięki aplikacji można też monitorować na bieżąco informacje o sytuacji lawinowej i ostrzeżeniach w poszczególnych pasmach górskich Słowacji. Aplikacja ma wbudowaną funkcję wysyłania światła alarmowego. Jeśli jedziecie w Tatry Słowackie - koniecznie zainstalujcie. 

Pobierz aplikację

MAPA TURYSTYCZNA

Najpopularniejsza wśród turystów - dostępna w wersji płatnej i bezpłatnej. Pozwala na planowanie trasy, wyświetla jej przebieg, czasy przejść i profil wysokościowy. Wskazuje aktualną pozycję na szlaku. Użytkownicy Premium mogą korzystać z bardziej szczegółowego podkładu mapy turystycznej, która oprócz poziomic i cieniowania terenu zawiera też szczyty, przełęcze, parkingi i inne punkty orientacyjne. Wersja płatna umożliwia używanie aplikacji w wersji offline. 

Pobierz aplikację

ACCURATE ALTIMETER

Najczęściej używana aplikacja do określania wysokości, na której się znajdujemy. Działa bez dostępu do Internetu. Informacje o wysokości pobiera z kilku źródeł, dlatego dokładność lokalizowania wynosi do kilku metrów. 

Pobierz aplikację

MONITOR BURZ

Aplikacja do śledzenia burz. Pokazuje wyładowania atmosferyczne oraz ich przemieszczenia bezpośrednio na mapach, również tych w podczerwieni. Numer 1 w monitorowaniu burz.

Pobierz aplikację

ACCUWEATHER

Najnowsze wiadomości i informacje pogodowe. Z tej aplikacji każdego dnia korzysta około 1,5 mld osób na całym świecie. Pogoda opadów aktualizowana co minutę na następne dwie godziny dla wskazanego adresu lub lokalizacji GPS. Przydatna, bo pogoda w Tatrach zmienia się z minuty na minutę. 

Pobierz aplikację

METEOBLUE

6 milionów lokalizacji pozwala na dokładne określenie pogody dla najbliższego nam miejsca. Informuje o temperaturze, prędkości wiatru i opadach - pokazuje też sprawdzalność prognoz. Można też sprawdzić warstwy chmur, co pozwala na dokładniejsze sprawdzenie prawdopodobieństwa wystąpienia opadów.

Pobierz aplikację 

YR.NO

Norweski serwis pogodowy, który za pomocą swojej aplikacji umożliwia śledzenie prognozy dla ponad 10 milionów miejsc na całym świecie. Użytkownicy cenią go ze względu na dużą sprawdzalność.

Pobierz aplikację 

MAPMYFITNESS

Aplikacja rejestruje aktywność fizyczną, z uwzgldnieniem współrzędnych GPS. Umożliwia też synchronizację z urządzeniami np. do pomiaru tętna. Można zapisywać treningi, by później porównywać osiągane na nich wyniki.

Pobierz aplikację

LOCUS MAP

Nawigacja turystyczna. Program wyświetla mapy w widoku 3D oraz wskazuje miejsce położenia na mapach turystycznych. Ceny większości map kształtują się w przedziale od kilku do kilkunastu zł. Zaznaczone są szlaki turystyczne, wodne i rowerowe, ciekawe miejsca, poziomice, drogi, ścieżki leśne, akweny wodne i schroniska.

Pobierz aplikację

MAPY.CZ

Bepłatna aplikacja do śledzenia mapy oraz wyznaczania trasy. Obejmuje swym zasięgiem nie tylko Europę, ale i dużą część świata. Dzięki przejrzystemu układowi korzysta z niej się niezwykle wygodnie. Zaznaczono na niej różne trasy - od najpopularniejszych szlaków po mniej uczęszczane leśne ścieżki. Aplikacja niezwykle popularna wśród turystów. Mozliwe jest pobranie na telefon poszczególnych obszarów (np. województwa małopolskiego), dzięki czemu dany mapę danego rejonu możemy przeglądać w trybie offline (co jest szczególnie przydatne w terenie bez zasięgu).  

Pobierz aplikację

PEAKFINDER

Aplikacja stworzona dla łowców panoram. Po udostępnieniu programowi lokalizacji na telefonie generuje nam się obserwowana panorama z podpisanymi nazwami szczytów. Pobranie aplikacji jest płatne.

Pobierz aplikację