Chopok

Chopok

Napisane przez: Klaudia Król

Foto: bnorbert3


Chopok wznosi się na wysokość 2024 m w Tatrach Niżnych na Słowacji. Jest drugim po Dziumbierze najwyższym szczytem tego pasma.

Położenie
Chopok leży w zachodniej części Tatr Niżnych, zwanej Ďumbierskimi Tatrami. Od strony północnej opada do Doliny Demianowskiej, a od południa do Doliny Bystrej.

Turystyka
Chopok jest bardzo dobrym punktem widokowym na słowackie Tatry Zachodnie i Wysokie. Można się na niego dostać pieszo niebieskim szlakiem z Doliny Demianowskiej lub żółtym z Doliny Bystrej, a z Chopoka czerwonym szlakiem udać się na Dziumbier. W sezonie letnim na Chopoka kursuje trzyetapowa kolej linowa z centrum Biela Púť w Dolinie Demianowskiej. Jej górna stacja znajduje się po zachodniej stronie szczytu, w grani głównej, natomiast obok są maszt przekaźnika telekomunikacyjnego i stacja meteorologiczna. Na wysokości 2000 m stoi schronisko Kamienna Chata.

Chopok znany jest przede wszystkim dzięki ośrodkowi narciarskiemu Jasna, który jest największym ośrodkiem narciarskim na Słowacji. Łączna długość tras wynosi 45 km, działają tam 3 koleje gondolowe, kolej naziemna, 9 kolei krzesełkowych i 16 wyciągów narciarskich.