Gubałówka

Gubałówka wznosi się na wysokość 1126 m i stanowi znakomity punkt obserwacji panoram Tatr, Pienin, Gorców i Beskidu Żywieckiego. Sama nie jest jednak częścią Tatr, tylko Podgórza Gubałowskiego.

Po wschodniej stronie Gubałówki znajduje się Ząb, po zachodniej sąsiaduje ona z Butorowym Wierchem, natomiast od północy w dolinie potoku Bystrego leży Nowe Bystre. Nazwa pochodzi od znajdującej się na niej polany Gubałówka, ta zaś od nazwiska Gubała.

Na Gubałówkę można wejść czarnym szlakiem od Zakopanego. Przejście zajmuje około 45 minut i nie jest zbyt męczące. Można tam także wyjechać kolejką. W sezonie niskim koszt biletu ulgowego w jedną stronę wynosi 14 zł, normalnego 16 zł. Za bilet ulgowy w obie strony zapłacimy 18 zł, natomiast za normalny - 22 zł. W sezonie wysokim (wakacje i święta) bilety są droższe o złotówkę.

Na górze znajdują się między innymi ośrodek narciarski, zjeżdżalnia grawitcyjna, przekaźnik radiowo-telewizyjny i restauracje, a także inne atrakcje. Z Gubałówki prowadzi spacerowy Szlak Papieski na Butorowy Wierch, z którego można zjechać kolejką krzesełkową do Kościeliska.