Skrzyczne

Skrzyczne to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, wznosi się na wysokość 1257 m. Zaliczany jest do Korony Gór Polski.

Skrzyczne
Skrzyczne wznosi się w północno-wschodniej części Beskidu Śląskiego. Góra ma charakterystyczny kształt: jej stoki opadają stromo ku wschodowi i północy. Znajduje się w nich kilkanaście niewielkich jaskiń, a największa z nich, Jaskinia Pajęcza, ma korytarze o długości 61 m. Jej nazwa pochodzi od występującej tam bogatej fauny pajęczaków. Po zawaleniu się wejścia jaskinia nie jest już dostępna.

Nazwa
W Dziejopisie Żywieckim z XVIII w. ówczesny wójt żywiecki, Andrzej Komoniecki, przytoczył podanie dotyczące pochodzenia nazwy szczytu. Zgodnie z tym podaniem nazwa Skrzyczne pochodzi od skrzeczenia żab, które licznie zamieszkiwały staw, podobno istniejący niegdyś w kotle między Skrzycznem a Małym Skrzycznem.

Szczyt
Pod koniec lat 90. XX wieku na szczycie postawiono 87-metrowy maszt nadajnika RTV, a w budynku obok mieści się  Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy Wisła/Skrzyczne. Na szczyt można wyjechać dwuodcinkowym wyciągiem krzesełkowym ze Szczyrku. Na zboczach góry znajdują się trasy narciarskie o różnym poziomie trudności i łącznej długości 14 km, a wschodnia strona szczytu jest dobrym startowiskiem dla paralotni. Na Skrzycznem znajdują się ponadto schronisko, basen dla dzieci, ścianka wspinaczkowa, strzelnica i boisko. 

Schronisko PTTK na Skrzycznem
Schronisko mieści się tuż pod szczytem, na wysokości 1250 m. Pierwszy, drewniany budynek powstał z inicjatywy Rudolfa Urbanke w 1933 roku i posiadał 30 miejsc noclegowych, zimą był odwiedzany głównie przez Niemców, którzy jeździli tu na nartach. W czasie II wojny światowej schronisko zostało zajęte przez wojska niemieckie, ale właściciel, który był Niemcem, mógł nadal prowadzić działalność. Po wojnie budynek był w znacznym stopniu zniszczony, a jego wyposażenie rozkradzione. W 1947 roku został przejęty przez Oddział Górnośląski PTTK, który przeprowadził niezbędny remont. W schronisku powstał bufet, jadalnia i sala noclegowa, uroczystego otwarcia dokonano w czerwcu 1950 roku. Dziesięć lat później otwarto drugi odcinek wyciągu krzesełkowego ze Szczyrku, dzięki czemu znacznie zwiększył się ruch turystyczny, a do schroniska doprowadzono energię elektryczną. 

W 1998 roku budynek został gruntownie wyremontowany i zmodernizowany i obecnie dysponuje 29 miejscami noclegowymi w pokojach 2-, 4-, 6- i 9-osobowych. Cena za noc wynosi 40 zł za pokój wieloosobowy bez pościeli (50 zł z pościelą) lub 50 zł za pokój 2-osobowy bez pościeli (60 zł z pościelą). Gdy wszystkie miejsca są zajęte, możliwy jest nocleg na podłodze w cenie 20 zł, zaś nocleg we własnym namiocie kosztuje 12 zł (można korzystać z mediów w schronisku). W budynku mieszczą się ponadto trzy sale jadalne, a w sezonie letnim dostępny jest bufet na tarasie widokowym. Schronisko oferuje bezpłatny dostęp do Internetu.

Turystyka
Na Skrzyczne prowadzą następujące szlaki: szlak niebieski ze Szczyrku przez halę Jaworzyna, szlak zielony ze Szczyrku przez przełęcz Becyrek, szlak czerwony, a następnie zielony z Buczkowic, szlak niebieski z Ostrego. Ze Skrzycznego można udać się zielonym szlakiem na Baranią Górę.

 

Kontakt do schroniska:

Schronisko PTTK Skrzyczne s.c. 
Adres: 43-370 Szczyrk
Tel/fax: 33 817-85-88
Email: [email protected]