Polana Huciska znajduje się po wschodniej stronie Chochołowskiego Potoku. Jest końcową stacją kolejki „Rakoń”, mieszczą się tu również ławki i stoły dla turystów.
Niegdyś znajdowały się tu kopalnia oraz huta i to im polana zawdzięcza swoją nazwę. W XVIII i XIX wieku wydobywano tu rudy żelaza. W przeszłości polana była intensywnie wypasana, stały na niej szałasy pasterskie, w których na początku XIX wieku ukrywali się zbójnicy: 15 lipca 1809 roku straż obywatelska stoczyła tu nocną potyczkę z bandą zbójników. Podczas strzelaniny zginął wójt Witowa, Andrzej Siuty, zaś jeden ze zbójników został ranny.
Znajdujący się na polanie krzyż postawił Andrzej Wróbel z Cichego w 1932 roku jako wotum rodzinne.
W 1936 roku Andrzej i Jan Bukowscy Kostusie z Ratułowa wznieśli na polanie prywatne schronisko, które przez kilka lat służyło jako stacja PTT z 40 miejscami. Schronisko oraz okoliczne szałasy zostały spalone 4 stycznia 1945 roku przez Niemców.
Do 1997 roku na polanie Huciska znajdował się parking dla samochodów, jednak decyzją właścicieli terenu – Wspólnoty Leśnej Uprawnionych Ośmiu Wsi – ograniczono wjazd samochodów tylko do Siwej Polany.
Szlaki z polany Huciska
Szlak zielony na Siwą Polanę
Szlak zielony do leśniczówki pod Zawiesistą