Droga pod Reglami

Droga pod Reglami to szlak turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej, biegnący u podnóża Tatr Zachodnich na wysokości 900-940 m. Droga jest znakowana na czarno, rozpoczyna się w Kuźnicach, kończy zaś w Kirach przy wylocie Doliny Kościeliskiej.

Historia

Dawniej trasa ta była nazywana Żelazną Drogą, bowiem od XVIII wieku stanowiła połączenie ośrodków hutniczych w Dolinie Kościeliskiej i Kuźnicach. Przewożono nią wydobywane materiały: rudy, węgiel, półfabrykaty. Później przez długi czas była utrzymywana przez dwór i stanowiła ważne połączenie w tej okolicy. Pod koniec XX wieku samorząd zakopiański i Tatrzański Park Narodowy zabiegały o prawo do dysponowania szlakiem, w 1997 roku spór rozwiązano sądownie na korzyść samorządu.

Przebieg szlaku

Trasa liczy 9,3 km, jej przejście zajmuje około 2 h 45 min. Droga pod Reglami przebiega skrajem parku i za wejście na szlak nie są pobierane opłaty. Ścieżka prowadzi głównie obrzeżami Zakopanego i Kościeliska u stóp wzniesień reglowych, takich jak Sarnia Skała, Łysanki i Hruby Regiel. Trasa rozpoczyna się na przystanku „Murowanica” w drodze do Kuźnic, dalej zaś biegnie ulicą Bronisława Czecha i przez bramę Wielkiej Krokwi do wylotu Doliny Białego. Od czarnego szlaku odchodzą następnie dolina Spadowiec, Dolina ku Dziurze, Dolina Strążyska, Dolina za Bramką i Dolina Małej Łąki. Później droga przebiega przez przysiółki Gronik i Nędzówka, by dotrzeć do wylotu Doliny Kościeliskiej w Kirach.


Szlaki z Drogi pod Reglami

Szlak żółty do Doliny Białego

Szlak niebieski do Doliny ku Dziurze

Szlak czerwony do Doliny Strążyskiej

Szlak zielony do Doliny za Bramką

Szlak niebieski i żółty do Doliny Małej Łąki

Szlak czerwony na Przysłop Miętusi