Kaplica na Polanie Chochołowskiej

Kaplica na Polanie Chochołowskiej to budynek w Tatrach Zachodnich wybudowany na wysokości 1150 m.

Kaplica na Polanie Chochołowskiej znajduje się na górnym skraju Polany Chochołowskiej. Usytuowana jest pod granicą lasu świerkowego. Tuż obok postawiono drewnianą, zadaszoną wiatę i ławki oraz drewniany krzyż. Konstrukcja została stworzona w stylu góralskim, z niemalowanych desek, pokryta dachem z czarnych, drewnianych gontów. Szczyt kopuły został zwieńczony krzyżem, wykonanym z nieheblowanego drewna.

Budowla została wzniesiona na potrzeby serialu „Janosik”. Ze względu na scenę, w której Harnaś bierze za żonę Marynę, nazywana jest czasem przekornie „Kapliczką Maryny i Janosika”. Po sfinalizowaniu nagrań pozostawiono ją na miejscu jako atrakcję polany. Później kaplica została odpowiednio wyposażona, poświęcona i nadano jej imię św. Jana Chrzciciela. Jest to budynek stosunkowo młody, nieuznany za zabytek. Nie można jednak zaprzeczyć urokowi kaplicy, wynikającemu z umiejscowienia na skraju największej polany w Tatrach polskich, którą wiosną pokrywają morza krokusów. Urzeka również prosty, drewniany styl architektoniczny budowli. Przy okazji swoich górskich wędrówek odwiedzał ją Karol Wojtyła. W tym miejscu wiele par postanawia powiedzieć sobie sakramentalne „tak”.

W latach 90. XX w. utwardzono drogę, która prowadzi do kaplicy. Co roku rzesza górali i turystów udaje się w to miejsce na pasterkę oraz odpust na św. Jana Chrzciciela. Przez cały rok kaplica jest tłumnie odwiedzana, ze względu na bliskość głównej drogi prowadzącej do schroniska na Polanie Chochołowskiej. W sezonie letnim turyści przychodzą tu również na msze święte, odbywające się od czerwca do września, w niedzielę, o godz. 13.

Do kaplicy prowadzi czarny szlak, odbiegający od głównej drogi (zielone znaki) biegnącej przez Polanę Chochołowską. Podejście jest krótkie i niewymagające. Z tego miejsca można powrócić na szlak, prowadzący w stronę schroniska na Polanie Chochołowskiej, gdzie dalej udajemy się za żółtymi znakami, Bobrowieckim Żlebem na Grzesia lub szlakiem czerwonym na Trzydniowiański Wierch.

Szlaki z Kaplicy na Polanie Chochołowskiej

Szlak czarny do Schroniska na Polanie Chochołowskiej (15 min)