Jaskinia Bielska

Największa z udostępnianych tatrzańskich jaskiń znajduje się w Tatrach Bielskich,a  jej naturalny wlot znajduje się na wysokości 927 m. Jej słowacka nazwa to Belianska jaskyňa.

Jaskinia Bielska jest największą z udostępnianych tatrzańskich jaskiń. Znajduje się na wschodnim krańcu Tatr Bielskich w wapiennym bloku Kobylego Wierchu. Stanowi wielki labirynt korytarzy i studni pochodzenia krasowego, który dotąd nie został zbadany w całości. Wejście do jaskini znajduje się na skraju dolinki Drabina. Wchodzono do niej już w XVIII wieku, o czym świadczą podpisy na ścianach, natomiast ponownie odkryto ją w 1881 roku; cztery lata później powstała pętla wycieczkowa. Jako jedna z pierwszych jaskiń otrzymała w 1896 roku oświetlenie elektryczne. Żyje w niej co najmniej 7 gatunków nietoperzy. Zdobna jest w najpiękniejsze w Tatrach nacieki − podczas zwiedzania można podziwiać między innymi naciekowy „Wielki Wodospad”. Temperatura wewnątrz jaskini wynosi 5-6,3 st. C. Prowadzone są w niej zabiegi lecznicze dla pacjentów zespołu sanatoryjnego z Tatrzańskiej Kotliny.

Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem w grupie liczącej 4-60 osób i trwa 70 minut. Możliwe jest w czerwcu, lipcu i sierpniu od wtorku do niedzieli w godzinach 9:00-16:00 nawet co kilkanaście minut, w pozostałych miesiącach od wtorku do niedzieli o 9:30, 11:00, 12:30 i 14:00. Jaskinia jest nieczynna od połowy listopada do końca świąt Bożego Narodzenia oraz 1 stycznia. Cena biletu to 4 euro dla dzieci w wieku 6-15 lat, 7 euro dla studentów i 8 euro dla dorosłych. Do zwiedzania dostępne jest 1370 m, trasa prowadzi betonowym chodnikiem i schodami liczącymi ponad 800 stopni. W 2015 roku zakończył się remont, podczas którego odnowiono chodniki i schody, wymieniono poręcze i instalację elektryczną. Do jaskini prowadzi żółty szlak z Tatrzańskiej Kotliny.

 

Szlaki spod Jaskini Bielskiej

Szlak żółty do Tatrzańskiej Kotliny (25 min)