Ganek

Ganek

Napisane przez: Klaudia Król

Foto: Piotr Oramus


Ganek (Gánok)  to trójwierzchołkowy szczyt w Tatrach Wysokich, który do schyłku XIX wieku uważany był za niedostępny. Jego najwyższy wierzchołek znajduje się na wysokości 2462 m.

Uwaga! Szczyt niedostępny znakowanym szlakiem (możliwe wejście z przewodnikiem).

 

Najwyższy jego wierzchołek to Wielki Ganek, niższe są Pośredni Ganek i Mały Ganek. Szczyt wznosi się ponad Ciężką Doliną od północnego wschodu, Kaczą Doliną od zachodu i Rumanową Dolinką od południowego wschodu – ściany Ganku opadają do nich pionowo. Na północny zachód od Małego Ganku znajduje się rozległy taras tektoniczny zwany Galerią Gankową, który jest podcięty od strony Doliny Ciężkiej 300-metrową pionową ścianą. Poprowadzone przez nią drogi na szczyt należą do najtrudniejszych w Tatrach (drogi Łapińskiego-Paszuchy i Tadeusza Orłowskiego).

Jako pierwsi zdobyli Ganek Władysław Kleczyński, Klimek Bachleda i tragarz Józef Gąsienica w 1895 roku, natomiast zimą – Mieczysław Lerski i Jerzy Maślanka w roku 1910. Podczas zdobywania szczytu zginęło wiele osób, między innymi wybitny wspinacz słowacki Vlado Tatarka czy polski przewodnik Ryszard Patyk. Wejście turystyczne od Popradzkiego Stawu jest możliwe tylko w towarzystwie przewodnika – Ganek nie jest dostępny znakowanym szlakiem.