Łomnica

Łomnica, czyli Lomnický štít, to po Gerlachu drugi co do wysokości szczyt Tatr, który do około 1860 roku był uważany nawet za najwyższy wśród tatrzańskich szczytów. Położony jest w słowackich Tatrach Wysokich na wysokości 2634 m. Góruje nad Doliną Małej Zimnej Wody od południowego zachodu, Doliną Łomnicką od wschodu i Miedzianą Kotliną od północy.

Uwaga! Szczyt niedostępny znakowanym szlakiem (możliwe wejście z przewodnikiem).

 

W połowie XIX wieku nazywana była królową Tatr i strażnicą ziemi słowiańskiej. Już w XVIII wieku z północnych ścian Łomnicy rodzina Fabrych z Kieżmarku wydobywała kruszce. Okoliczne hale były wypasane przez Niemców spiskich. Nazwa szczytu wiąże się z wsią spiską Wielka Łomnica, do której dawniej należał. Łom w gwarach góralskich oznacza łomot, a łomy to powalone wiatrem drzewa. U południowych Słowian natomiast łom, rudny łom oznacza kopalnię. W polskich drukach z XIX wieku używano zamiennie nazw Łomnica lub Łomnicki Szczyt, Stanisław Staszic za starszą nazwę uważał Wielki Krapak, czyli Krępak u Mickiewicza.

Na ścianach Łomnicy wspinają się taternicy: tzw. Hokejka na zachodniej ścianie to jedna z najsłynniejszych tatrzańskich dróg. W zimie stoki Łomnicy stanowią największy w Tatrach ośrodek narciarstwa i snowboardu. Na szczyt można wyjechać kolejką, której dolna stacja znajduje się w Tatrzańskiej Łomnicy. Budowę pierwszej kolejki rozpoczęto w roku 1935, dolny odcinek został uruchomiony dwa lata później. Po wojnie przeszła szereg ulepszeń i modernizacji. W lipcu i sierpniu kolejka działa w godzinach 8:30-19:10, w pozostałych miesiącach krócej. Koszt biletu w górę to 16 euro, w dół 14 euro, w obie strony 19 euro (dla dzieci, młodzieży i seniorów zniżki). Podróż podzielona jest na trzy etapy: z Tatrzańskiej Łomnicy do Łomnickiego Stawu turystów przewożą dwie kolejki gondolowe. Na stacji „Start" następuje przesiadka (bilet jest wspólny). Od Łomnickiego Stawu na szczyt kursuje jeden wagonik, podróż kosztuje 27 euro w obie strony (zniżki dla dzieci, młodzieży i seniorów). Czas podróży wynosi 9 minut, w miesiącach letnich kolejka kursuje w godzinach 9:00-18:50. Pobyt na szczycie trwa 50 minut. Z Łomnickiego Stawu można również udać się kolejką krzesełkową na Łomnicką Przełęcz. Na szczycie znajdują się kawiarnia i pokój gościnny, w którym mogą przenocować 4 osoby. Jest tam także obserwatorium wyposażone w aparaturę do pomiaru pola magnetycznego Słońca.

Łomnica była odwiedzana przez wiele znanych postaci, między innymi Stanisława Staszica, Tytusa Chałubińskiego, Mieczysława Karłowicza czy Jurija Gagarina. Obecnie należy do najpopularniejszych tatrzańskich szczytów. Z Łomnicy rozciąga się panorama na liczne szczyty, między innymi Sławkowski Szczyt, Durny Szczyt, Kołowy Szczyt czy Hawrań. Na Łomnicę prowadzą trasy piesze od schroniska nad Zielonym Stawem Kieżmarskim, od Schroniska Téryego i Łomnickiego Stawu, nie są to jednak znakowane szlaki.