Wysoka

Wysoka

Napisane przez: Klaudia Król

Foto: Witek Gruca


Wysoka (Vysoká) jest uważana za najpiękniejszy tatrzański szczyt. Znajduje się w Tatrach Wysokich, a jej wierzchołek wznosi się ponad dolinami Ciężką, Smoczą i Rumanową Rolinką na wysokość 2547 m.

Uwaga! Szczyt niedostępny znakowanym szlakiem (możliwe wejście z przewodnikiem).

 

Wysoka to jeden z najwyższych i najpiękniejszych tatrzańskich szczytów. Znajduje się pomiędzy masywami Rysów (oddzielona przełęczą Waga) i Ganku (rozdziela je Rumanowa Przełęcz). Szczyt jest trudno dostępny, a jego urwiste ściany długo zniechęcały taterników. Jako pierwsi zdobyli go w 1874 roku węgierski himalaista Mór Déchy i przewodnicy Ján Ruman Driečny (młodszy) i Martin Spitzkopf, którzy na szczycie wypili szampana i zatknęli węgierską flagę. Wysoką odwiedzili także znani polscy poeci – Adam Asnyk w 1876 roku i Kazimierz Przerwa-Tetmajer w roku 1877. W tym samym roku Towarzystwo Tatrzańskie założyło metalowe klamry na tzw. drodze przez Pazdury, by ułatwić wejście na szczyt. W 1955 roku gospodarze Chaty pod Wagą potajemnie umieścili na szczycie żelazny krzyż upamiętniający ofiary Tatr.

Widok z Wysokiej jest bardzo rozległy. Jak pisał Tytus Chałubiński: „Stąd jednocześnie i grupę Gierlachu i szczególniej Krywania doskonale opatrzysz, nie mówiąc już o zachodnich szczytach. Jeden tylko zarzut można zrobić temu punktowi, że z niego nie widzisz Wysokiej, bo ona istotnie każdej panoramie tatrzańskiej nadaje szczególny wdzięk wykwintnymi swoimi kształty”.

Ścianami Wysokiej prowadzi wiele dróg taternickich. Szczyt nie jest dostępny znakowanym szlakiem, można go zdobyć jedynie z uprawnionym przewodnikiem. Na trasie liczne trudności techniczne.