Stacja „Start"

Stacja „Start" (Stanica Štart) to pośrednia, dolna stacja kolei linowej z Tatrzańskiej Łomnicy na szczyt Łomnicy w Tatrach Wysokich, położona na wysokości 1173 m.

Znajduje się na Łomnickiej Uboczy, na skraju zdewastowanego rezerwatu „Łomnicki Potok”. Nazwa nawiązuje do wyścigów saneczkarzy, którzy na początku XX wieku zjeżdżali stąd do „Grand Hotelu" w Łomnicy Tatrzańskiej. Później wytyczono równoległą trasę dla bobslejów, która służyła do 1977 roku. Przy wspólnym dla saneczkarzy i bobsleistów starcie do lat międzywojennych stało schronisko Zarządu Uzdrowiska, zwane Schroniskiem Gertrudy na cześć entuzjastki sportów zimowych, Gertrudy Kalliwody Scholtz.

Stacja kolei linowej powstała wraz z całą trasą z Tatrzańskiej Łomnicy na Łomnicę w latach 1936-1938, a jej architektem był Dušan Jurkovič. Obecna gondolowa kolej linowa powstała w latach 1967-1973. Zielone znaki prowadzą do Łomnickiego Stawu; niebieskie to tzw. Łomnicka Pętla: od Startu można przejść do Doliny Huncowskiej, a dalej z powrotem do Doliny Łomnickiej nad Łomnicki Staw.

 

Szlaki ze stacji „Start"

Szlak zielony do Tatrzańskiej Łomnicy (1 h 15 min)

Szlak niebieski na Folwarską Polanę (1 h 15 min)

Szlak zielony do Schroniska Łomnickiego (2 h 05 min)