Szpital partyzancki pod Salatynem

Szpital partyzancki pod Salatynem (słow. Partizánska nemocnica pod Salatínom) znajduje się w Tatrach Zachodnich na wysokości 1320 m n.p.m.. W czasie II wojny światowej był schronieniem dla słowackich partyzantów. Dziś znajduje się tu muzeum.

Drewniana chatka, zwana Bělohříbkovą Kolebą od Jindřicha Bělohříbka, który zlecił jej budowę, stanęła na stoku północnej grzędy Brestowej około 1931 roku i miała służyć myśliwym. W czasie wojny ukrywały się tam rodziny żydowskie, a od 7 grudnia 1944 do 12 lutego 1945 roku chatka stała się schronieniem dla rannych z I Słowackiej Brygady Partyzanckiej im. Štefánika. Partyzantom doskwierał niedostatek żywności i leków. Opiekujący się nimi węgierski student medycyny, Göyrgy Bernat, po oswobodzeniu Zakopanego ruszył po pomoc – przejście przez góry zajęło mu 60 godzin. 11 lutego ekipa ratowników TOPR pod kierownictwem Zbigniewa Korosadowicza wyruszyła z Zakopanego. Rannych przetransportowano do miasta - szczęśliwie wszyscy przeżyli. Historia wyprawy ratunkowej stała się tematem dwóch filmów: pierwszy z nich to Bílá tma z 1948 roku (reż. František Čap, Czechosłowacja), drugi – Błękitny krzyż (reż. Andrzej Munk, Polska 1955). W polskiej produkcji wystąpiło kilku uczestników akcji.

Budynek zrekonstruowano w 1969 roku, a w 1986 roku otwarto tu muzeum z ekspozycją zdjęć. Zostało ono odnowione w roku 2008. Prowadzi tam żółty szlak ze schroniska na Zwierówce.

 

Szlaki spod szpitala partyzanckiego pod Salatynem

Szlak żółty do schroniska na Zwierówce (1 h 05 min)