Bańska Wyżna i Niżna

Bańska Wyżna i Bańska Niżna to dwie leżące obok wsie, zlokalizowane w województwie małopolskim, powiecie nowotarskim i w gminie Szaflary. Liczba ludności Bański Niżnej wynosi ok. 1000 mieszkańców, nieco mniejsza Bańska Wyżna oscyluje pod tym względem ok. liczby 600. W obu miejscowościach, do dziś zachował się folklor góralski oraz gwara podhalańska. Miejscowości położone są w odległości 21 km od Tatr.

Historia

W latach 80. w Bańskiej Niżnej prowadzono badania pod kątem wykrycia złóż ropy naftowej. Zamiast „czarnego złota”, dowiercono się do źródeł ciepłej wody. W związku z tym odkryciem, Bańska Niżna, jako pierwsza miejscowość w Polsce, na większości obszaru administracyjnego ocieplana jest energią geotermalną.


Turystyka

W pobliżu obu wsi biegną: czerwony szlak Żeleźnica – Szaflary oraz zielony szlak pieszy Zakopane – Dursztyn. W Bańskiej Niżnej funkcjonuje również kompleks całorocznych basenów termalnych, położonych w odległości 300 m od trasy nr 47: Kraków – Zakopane.


Dojazd

Jadąc od strony Nowego Targu drogą krajową 47, w miejscowości Szaflary należy skręcić w prawo, w ul. Orkana, po czym odbić w pierwszą ulicę w lewo, prowadzącą do Bańskiej Niżnej. Pozostając na tej drodze można dojechać dalej, do Bańskiej Wyżnej.