Białka Tatrzańska

Białka Tatrzańska jest wsią, położoną wzdłuż doliny rzecznej Białki, na Podhalu, w województwie małopolskim, powiecie tatrzańskim i w gminie Bukowina Tatrzańska. Od Zakopanego dzieli ją odległość 20 km, od Nowego Targu 15 km. Najwyżej położonym terenem tej góralskiej miejscowości jest Kaniówka (725 m n. p. m.). Nad rzeką Białką znajduje się park krajobrazowy.

Historia

Białka Tatrzańska powstała w XVII w. Poza prymitywnym rolnictwem, mieszkańcy początkowo zajmowali się głównie pasterstwem. Wieki XVIII i XIX przyniosły im kuśnierską sławę – dla Podhalan i mieszkańców Spiszu produkowali słynne, białczańskie kożuchy. W 1624 r., kiedy starostwo nowotarskie otrzymał Mikołaj Komorowski, miejscowość poszerzyła się o młyny, tartaki i hutę żelaza. Miejscowa ludność nie była jednak przychylna Komorowskiemu i jego polityce rządzenia. Tuż przed I rozbiorem Polski (1770 r.), Białka Tatrzańska dostała się pod rządy węgierskie. Na swój rozkwit miejscowość musiała czekać aż do nadejścia XIX i XX w. Obecnie jest znanym i często wybieranym przez turystów ośrodkiem wypoczynkowym.


Turystyka

Trasy turystyczne wychodzące z Białki Tatrzańskiej i jej okolic, prowadzą: przez Kotelnicę do Gronia, przez Drogę Królewską do Czarnej Góry lub wzdłuż rzeki Białki. Okolica sprzyja wyprawom rowerowym, zaś rzeka nadaje się do uprawiania kajakarstwa górskiego i spływów pontonowych.

W Białce Tatrzańskiej w okresie zimowym funkcjonują liczne stacje narciarskie. Przez cały rok można korzystać z kompleksu basenów termalnych. Warto wspomnieć również o zabytkowym, drewnianym kościółku p. w. św. Szymona i Judy Tadeusza, przynależnym do Szlaku Architektury Drewnianej.


Dojazd

Od strony Krakowa (droga krajowa 47), przez Nowy Targ, należy kierować się na drogę krajową 49, w Nowym Targu na rondzie Jana Pawła II skręcając w pierwszy zjazd, w ul. Jana Pawła II. Dalej kontynuować podróż tą samą trasą, aż do celu.