Biały Dunajec

Biały Dunajec jest wsią, zlokalizowaną w województwie małopolskim, powiecie tatrzańskim, stanowiącą siedzibę gminy. Miejscowość położona jest nad rzeką o tej samej nazwie. Od południa sąsiaduje z Poroninem, od północy z Szaflarami, zaś od strony wschodniej i zachodniej wsi, wznoszą się tu grzbiety pogórzy Gliczarowskiego i Gubałowskiego.

Historia

Najdawniejszy zapis na temat Białego Dunajca pochodzi z 1564 r. Zasadźcą wsi osadzonej na prawie niemieckim, a także sołtysem, był Jędrzej Pawlik, a następnie jego potomkowie. Już w latach międzywojennych Biały Dunajec zaczął rozwijać się jako miejscowość letniskowa. W okresie PRL-u nastąpił tu znaczący rozwój kulturowy – do dziś mieszkańcy Białego Dunajca dbają o zachowanie komponentów góralskości: gwary, muzyki, tańca, śpiewu i uroczystego stroju, a zachowany folklor podhalański jest niewątpliwą atrakcją miejscowości.


Turystyka

Choć przez wioskę nie przebiegają turystyczne szlaki znakowane, z Białego Dunajca można wybrać się m. in. na wycieczkę do Kun lub na Gubałówkę. Zwiedzanie okolicy umożliwiają również szlaki rowerowe. Do najpopularniejszych tras należą: Biały Dunajec – Gliczarów Dolny – Gliczarów Górny – Biały Dunajec; Biały Dunajec – Stołowe oraz Biały Dunajec – Bukowina Tatrzańska.

Miejscowość oferuje szereg form aktywnego wypoczynku. Należą do nich przede wszystkim: narciarstwo i snowboarding (stoki dla średniozaawansowanych), wycieczki piesze i rowerowe, wędkarstwo, kuligi, zajęcia w hali sportowej. Cyklicznie organizowany jest tu szereg imprez kulturalnych, m. in. Przegląd Młodych Tonecników, Przegląd Młodych Gawędziarzy i Recytatorów im. Andrzeja Skupnia-Florka, Podhalański Festiwal Papieski czy Parada Gazdowska.


Dojazd

Od strony Krakowa do Białego Dunajca można dojechać przez Rabkę, Nowy Targ, bezpośrednio trasą E77, drogą krajową 47.