Historia
Najdawniejszy zapis na temat Białego Dunajca pochodzi z 1564 r. Zasadźcą wsi osadzonej na prawie niemieckim, był Jędrzej Pawlik. Funkcję sołtysów w toku dalszych dziejów sprawowali jego potomkowie. Już w latach międzywojennych Biały Dunajec zaczął rozwijać się jako miejscowość letniskowa. W okresie PRL-u nastąpił tu znaczący rozwój kulturowy – do dziś mieszkańcy Białego Dunajca dbają o zachowanie komponentów góralskości: gwary, muzyki, tańca, śpiewu i uroczystego stroju, a zachowany folklor podhalański jest niewątpliwą atrakcją miejscowości.
Turystyka
Choć przez wioskę nie przebiegają turystyczne szlaki znakowane, z Białego Dunajca można wybrać się m. in. na wycieczkę do Kun lub na Gubałówkę. Zwiedzanie okolicy umożliwiają również szlaki rowerowe. Do najpopularniejszych tras należą: Biały Dunajec – Gliczarów Dolny – Gliczarów Górny – Biały Dunajec; Biały Dunajec – Stołowe oraz Biały Dunajec – Bukowina Tatrzańska.
Miejscowość oferuje szereg form aktywnego wypoczynku. Należą do nich przede wszystkim: narciarstwo i snowboarding (stoki dla średniozaawansowanych), wycieczki piesze i rowerowe, wędkarstwo, kuligi, zajęcia w hali sportowej. Cyklicznie organizowany jest tu szereg imprez kulturalnych, m. in. Przegląd Młodych Tonecników, Przegląd Młodych Gawędziarzy i Recytatorów im. Andrzeja Skupnia-Florka, Podhalański Festiwal Papieski czy Parada Gazdowska.
Dojazd
Od strony Krakowa do Białego Dunajca można dojechać jadąc "Zakopianką".