Historia
Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z XVII w., choć niektóre źródła wskazują nawet na XVI w.. Ludność zajmowała się tu głównie pasterstwem, rolnictwem oraz pracą w lesie, którego karczowanie było warunkiem rozrostu wsi. Brzegi rozwijały się w spokojnym tempie, co skutkuje tym, że dziś jest to nadal typowo góralska wieś z zachowaną tradycją, gwarą i kulturą góralską.
Turystyka
Brzegi mogą być bazą wypadową w Tatry Wysokie, Pieniny oraz na Słowację. Zielony szlak w pobliżu miejscowości prowadzi na Gęsią Szyję, warto również wybrać się w miejsca widokowe: w południowej części wsi na polanę Głodówka, zaś od północny na Koziniec – z widokiem na dolinę Białki, pobliski Spisz i Tatry.
Atrakcyjność turystyczna Brzegów opiera się na wszechobecnym tu folklorze góralskim. We wsi królują porozsiewane drewniane chaty i małe, przydrożne kapliczki. Warto zwiedzić drewniany kościółek pw. św. Antoniego z Padwy, zaś w okresie zimowym skorzystać z pięciu działających w Brzegach wyciągów narciarskich.
Dojazd
Jadąc od strony Nowego Targu ul. Jana Pawła II, należy kierować się drogą krajową 49 na południowy wschód. Następnie za miejscowością Jurgów skręcić w prawo, po czym w lewo w ul. Halną, prowadzącą bezpośrednio do Brzegów.