Miejscowość Brzegi

Brzegi

Napisane przez: Sandra Zalewska

Foto: Wiki Commons


Wieś Brzegi bezpośrednio graniczy ze Słowacją. Jest położona w województwie małopolskim, powiecie tatrzańskim i w gminie Bukowina Tatrzańska. Ze względu na to, że Brzegi usytuowane są wzdłuż potoku Brzegowego, górna i dolna część wsi położone są na zróżnicowanych wysokościach (różnica wynosi ok. 150 m). Od północno-wschodniej strony Brzegi sąsiadują z Jurgowem, od północnego zachodu z Bukowiną Tatrzańską, zaś od południowego zachodu z Małem Cichem.

Historia

Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z XVII w., choć niektóre źródła wskazują nawet na wiek XVI. Ludność zajmowała się tu głównie pasterstwem, prymitywnym rolnictwem oraz pracą w lesie, którego karczowanie było warunkiem rozrostu wsi. Brzegi rozwijały się w spokojnym tempie, co skutkuje tym, że dziś jest to nadal typowo góralska wieś z zachowaną tradycją, gwarą i kulturą góralską.


Turystyka

Brzegi mogą być bazą wypadową w Tatry Wysokie, Pieniny oraz na Słowację. Zielony szlak w pobliżu miejscowości prowadzi na Gęsią Szyję, warto również wybrać się w miejsca widokowe: w południowej części wsi na polanę Głodówka, zaś od północny na Koziniec – z widokiem na dolinę Białki, pobliski Spisz i Tatry.

Atrakcyjność turystyczna Brzegów opiera się na wszechobecnym tu folklorze góralskim. We wsi królują porozsiewane drewniane chaty i małe, przydrożne kapliczki. Warto zwiedzić drewniany kościółek p.w. św. Antoniego z Padwy, zaś w okresie zimowym skorzystać z pięciu działających w Brzegach wyciągów narciarskich.


Dojazd

Jadąc od strony Nowego Targu ul. Jana Pawła II, należy kierować się drogą krajową 49 na południowy wschód. Następnie za miejscowością Jurgów skręcić w prawo, po czym w lewo w ul. Halną, prowadzącą bezpośrednio do Brzegów.