Bukowina Tatrzańska

Bukowina Tatrzańska jest wsią położoną na Pogórzu Spisko-Gubałowskim, w województwie małopolskim, powiecie tatrzańskim i w gminie Bukowina Tatrzańska, której jest siedzibą. Wioska rozpościera się na grzbietach kilku pobliskich wzgórz, porozdzielanych potokami. W jej sąsiedztwie przepływa rzeka Białka. Miejscowość znajduje się w odległości 15 km od Zakopanego.

Historia

Dokładna data powstania Bukowiny nie jest znana. Pierwsze wzmianki na temat wioski sięgają XVII w. Przypuszcza się, że Bukowina Tatrzańska zawdzięcza swój byt pojedynczym osadnikom, zakładającym tam zagrody – i wdzierającym się przez to w ówczesny gąszcz tatrzański. Osadnictwo oparto na prawie wołoskim. Wioska rozrastała się stosunkowo wolno, w dwudziestoleciu międzywojennym przekształciła się z rolniczo-pasterskiej w wieś turystyczną. W 1934 r. zakończono budowę Domu Ludowego, który umiejscowiony w centralnej części, jest jedną z największych budowli drewnianych w Polsce. Obecnie Bukowina Tatrzańska jest dużym ośrodkiem turystyczno-wypoczynkowym, z mocno rozbudowaną bazą noclegową i licznymi atrakcjami czekającymi na odwiedzających.

Turystyka

W okolicy istnieje spory wybór szlaków i tras spacerowych: od górnej części Gronia, przez Kotelnicę, aż po Białkę Tatrzańską; na szczyt Litwinki, Wierch Niski czy Wierch Przedomański. Z pobliskiej Palenicy Białczańskiej można wybrać szlak do Morskiego Oka, czy do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Miejscowość jest znanym ośrodkiem narciarskim, największe skupisko wyciągów w Bukowinie Tatrzańskiej mieści się na Olczańskim Wierchu. Funkcjonują tu również: ośrodek rekreacyjny, kompleks basenów termalnych oraz park wodny. W wiosce można także spotkać się z pensjonatami z okresu międzywojennego, wybudowanymi w stylu zakopiańskim.

Dojazd

Jadąc przez Nowy Targ, najlepiej wybrać drogę 49. Na rondzie Jana Pawła II skręcić w pierwszy zjazd, w ul. Jana Pawła II i kontynuować podróż tą samą trasą. Po minięciu miejscowości Białka Tatrzańska, należy kierować się na rondzie pierwszym zjazdem w ul. Długą, prowadzącą do Bukowiny Tatrzańskiej.