Historia
Dokładna data powstania Bukowiny nie jest znana. Pierwsze wzmianki na temat wioski sięgają XVII w. Przypuszcza się, że Bukowina Tatrzańska zawdzięcza swój byt pojedynczym osadnikom, zakładającym tam zagrody – i wdzierającym się przez to w ówczesny gąszcz tatrzański. Osadnictwo oparto na prawie wołoskim. Wioska rozrastała się stosunkowo wolno, w dwudziestoleciu międzywojennym przekształciła się z rolniczo-pasterskiej w wieś turystyczną. W 1934 r. zakończono budowę Domu Ludowego, który umiejscowiony w centralnej części, jest jedną z największych budowli drewnianych w Polsce. Obecnie Bukowina Tatrzańska jest dużym ośrodkiem turystyczno-wypoczynkowym, z mocno rozbudowaną bazą noclegową i licznymi atrakcjami czekającymi na odwiedzających.
Turystyka
W okolicy istnieje spory wybór szlaków i tras spacerowych: od górnej części Gronia, przez Kotelnicę, aż po Białkę Tatrzańską; na szczyt Litwinki, Wierch Niski czy Wierch Przedomański. Z pobliskiej Palenicy Białczańskiej można wybrać szlak do Morskiego Oka, czy do Doliny Pięciu Stawów Polskich.
Miejscowość jest znanym ośrodkiem narciarskim, największe skupisko wyciągów w Bukowinie Tatrzańskiej mieści się na Olczańskim Wierchu. Funkcjonują tu również: ośrodek rekreacyjny, kompleks basenów termalnych oraz park wodny. W wiosce można także spotkać się z pensjonatami z okresu międzywojennego, wybudowanymi w stylu zakopiańskim.
Dojazd
Jadąc przez Nowy Targ, najlepiej wybrać drogę 49. Na rondzie Jana Pawła II skręcić w pierwszy zjazd, w ul. Jana Pawła II i kontynuować podróż tą samą trasą. Po minięciu miejscowości Białka Tatrzańska, należy kierować się na rondzie pierwszym zjazdem w ul. Długą, prowadzącą do Bukowiny Tatrzańskiej.