Miejscowość Chabówka

Chabówka

Napisane przez: Sandra Zalewska

Foto: Habovka.sk


Habovka (w języku polskim Chabówka) to niewielka wieś i gmina w północnej Słowacji, położona na wysokości 725 m n.p.m. w Kotlinie Zuberskiej, pomiędzy Skoruszyńskimi Wierchami i Pogórzem Orawskim, nieopodal miejsca gdzie Błotny Potok uchodzi do zimnej Wody Orawskiej. Chabówka ściśle sąsiaduje z miejscowością Zuberec, z którą praktycznie jest połączona. Obecnie liczy ponad 1200 mieszkańców.

Historia

Początki wsi sięgają końca XVI wieku, kiedy została ulokowana na prawie wołoskim przez Jerzego Thurzona, ówczesnego władcę orawskiego. Pierwsze wzmianki na temat Chabówki pochodzą dokładnie z 1593 roku. Nazwa miejscowości wzięła się od siostrzanej wsi w Polsce – pierwszy sołtys wsi słowackiej najprawdopodobniej sprowadził pierwszych osadników z polskiej Chabówki.

Spokojne początki istnienia osady zostały brutalnie przerwane w 1605 roku, kiedy oddział Gregora Hajdy spalił wieś pozostawiając „w całości” tylko trzy domostwa. Kolejne lata również nie oszczędzały Chabówki. W 1683 roku została ponownie zniszczona przez litewskie oddziały Jana III Sobieskiego. Jakby tego było mało, w 1813 roku nadeszła powódź, która pochłonęła znaczną część wsi. Z biegiem czasu w Chabówce rozwinęły się kożusznictwo, kowalstwo, hodowla i garbarstwo.

Szybki rozwój miejscowości nastąpił dopiero w początkach lat 90. XX wieku. Od tego czasu Chabówka jest popularną baza turystyczną, głównie ze względu na bliskość ruchliwego szlaku drogowego, dość rozwiniętej bazy noclegowej i sympatii amatorów spacerów górskich, narciarstwa i ciepłych kąpieli w źródłach termalnych w pobliskich Orawicach.


Turystyka

Choć Chabówka nie jest dużą miejscowością, niewątpliwie oferuje turystom sporo atrakcji. Przede wszystkim możemy się tu zachłysnąć spokojem i chłonąć przepiękne tatrzańskie widoki, przeważnie omijając wielkie tłumy turystów. Narciarze, którzy szukają dobrych warunków do uprawiania tego sportu odnajdą je w ośrodku narciarskim Zverovka – Spálená. Z Chabówki wytyczono atrakcyjne trasy dla zwolenników narciarstwa biegowego (Habovka-Zuberec-Zverovka). Nieduża odległość dzieli miejscowość od kąpielisk termalnych (Orawice oraz Aquapark Tatralandia). Co więcej, Chabówka może być doskonałą bazą wypadową dla miłośników turystyki górskiej – otwierającą dalszą podróż w przepiękne Tatry Zachodnie.


Dojazd

Dojazd z Zakopanego do Chabówki zajmuje około 55 minut. Należy kierować się na miejscowość Witów by dotrzeć do przejścia granicznego Sucha Hora. Podróż należy kontynuować trasą 520, kierując się na miejscowość Vitanova i Zuberec. Kontynuując podróż główną trasą i obserwując drogowskazy dojedziemy do Chabówki.