Historia
Osadnictwo na terenie dzisiejszego Chochołowa pojawiło się w XVI w. Zasłynęła w historii z powstania chochołowskiego z 1846 r. z czasów zaborów. Podczas niemieckiej okupacji w okresie II wojny światowej wieś stanowiła ważny ośrodek dla sił Polskiego Państwa Podziemnego. To właśnie z Chochołowa pochodzi Stanisław Frączysty, który w 1941 r. przez tę miejscowość przeprowadzał marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, powracającego z Budapesztu do Polski. Na pamiątkę tej akcji w pobliskiej Suchej Górze w 1992 r. stanął pamiątkowy obelisk.
Turystyka
Nieopodal wsi, przy drodze wiodącej w kierunku Wielkiego Cichego, roztacza się doskonały widok na Tatry Zachodnie. W Chochołowie zaczyna się czerwony szlak turystyczny, który w początkowym odcinku określany jest nazwą „Szlak Powstania Chochołowskiego”. Prowadzi on przez górę Ostrysz, zbocze Gubałówki, Rafaczańską Grapą aż do Poronina. Następnie biegnie przez Galicową Grapę do Bukowiny Tatrzańskiej, a dalej, prowadząc przez tereny Pienin Spiskich, docelowo wiedzie na przełęcz Trzy Kopce, w rejon Pienin.
Szczególną atrakcją miejscowości jest szereg drewnianych domów, w tym „Chałupa z jednej jedli”, której front podobno wybudowano z jednego, potężnego pnia jodłowego. Warto zwiedzić również neogotycki kościół p.w. św. Jacka, pochodzący z lat 70. XIX w. oraz Muzeum Powstania Chochołowskiego.
Dojazd
Jadąc od strony Nowego Targu, należy kierować się drogą 957 na Czarny Dunajec. W miejscowości tej należy skręcić w lewo – w ul. Ojca Świętego Jana Pawła II, po czym kontynuować jazdę drogą wojewódzką 958 w kierunku południowym.