Miejscowość Chochołów

Chochołów

Napisane przez: Sandra Zalewska

Foto: Wiki Commons


Chochołów jest nadgraniczną wsią podhalańską, położoną w województwie małopolskim, powiecie nowotarskim, w gminie Czarny Dunajec. Miejscowość rozciąga się w dolinie potoku Czarny Dunajec, obecnie liczy ok. 1300 mieszkańców. Od zachodu Chochołów sąsiaduje ze słowacką miejscowością Sucha Hora (Sucha Góra).

Historia

Osadnictwo na terenie dzisiejszego Chochołowa pojawiło się w XVI w. Podczas niemieckiej okupacji wieś stanowiła ważny ośrodek partyzancki i kurierski. Zasłynęła również w historii z powstania chochołowskiego z 1846 r. To właśnie z Chochołowa pochodzi Stanisław Frączysty, który w 1941 r. przez tę miejscowość przeprowadzał marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, powracającego z Budapesztu do Polski. Na pamiątkę tej akcji, w pobliskiej Suchej Górze, w 1992 r. stanął pamiątkowy obelisk.


Turystyka

Nieopodal wsi, przy drodze wiodącej w kierunku Wielkiego Cichego, roztacza się doskonały widok na Tatry Zachodnie. W Chochołowie zaczyna się czerwony szlak turystyczny, który w początkowym odcinku określany jest nazwą „Szlak Powstania Chochołowskiego”. Prowadzi on przez górę Ostrysz, zbocze Gubałówki, Rafaczańską Grapą aż do Poronina. Następnie biegnie przez Galicową Grapę do Bukowiny Tatrzańskiej, a dalej, prowadząc przez tereny Pienin Spiskich, docelowo wiedzie na przełęcz Trzy Kopce, w rejon Pienin.

Szczególną atrakcją miejscowości jest szereg drewnianych domów, w tym „Chałupa z jednej jedli”, której front podobno wybudowano z jednego, potężnego pnia jodłowego. Warto zwiedzić również neogotycki kościół p.w. św. Jacka, pochodzący z lat 70. XIX w. oraz Muzeum Powstania Chochołowskiego.


Dojazd

Jadąc od strony Nowego Targu, należy kierować się drogą 957 na Czarny Dunajec. W miejscowości tej należy skręcić w lewo – w ul. Ojca Świętego Jana Pawła II, po czym kontynuować jazdę drogą 958, w kierunku południowym.