Miejscowość Czerwienne

Czerwienne

Napisane przez: Sandra Zalewska

Foto: Wiki Commons


Wieś Czerwienne położona jest w województwie małopolskim, powiecie nowotarskim, w gminie Czarny Dunajec. Obecnie liczba ludności wynosi ok. 1500 mieszkańców.

Historia

Miejscowość została założona w okolicach 1630 r., do 1965 r. nosiła nazwę „Międzyczerwienne”, wywodzącą się prawdopodobnie od specyficznego koloru pobliskiej Czerwonej Góry, pokrytej przez glinkę o tej barwie. W 2011 r. przez wieś prowadziła trasa wyścigu kolarskiego Tour de Pologne.


Turystyka

Czerwienne jest punktem, przez który biegnie górska trasa: Ząb – Gubałówka – Bachledówka. Na szczycie łatwo dostępnego Bachledowego Wierchu (947 m n.p.m.), mieści się Sanktuarium Maryjne, kilkakrotnie odwiedzane przez Jana Pawła II. Przez Czerwienne-Bachledówkę prowadzą również trasy turystyczne z Chochołowa, Czarnego Dunajca, Cichego i Szaflar do Zakopanego.

Na terenie miejscowości zachowały się kilkusetletnie lipy, uznawane za pomnik przyrody. Ozdobą wsi są budowle w tradycyjnym stylu architektonicznym. Zimową atrakcję niewątpliwie stanowi stacja narciarska, zlokalizowana na sąsiednim wzgórzu o nazwie Budz.


Dojazd

Jadąc od strony Nowego Targu, należy podążać drogą 47, następnie przed miejscowością Szaflary skręcić ostro w prawo i kontynuować jazdę w kierunku południowo-zachodnim, za Maruszyną odbijając w lewo.