Historia
Przywilej lokacyjny wioski został wydany w 1619 r. staroście nowotarskiemu – Walentemu Pietrzykowskiemu. Dzianisz powstał na skutek wykarczowania byłych terenów leśnych tego obszaru. Nazwa miejscowości prawdopodobnie wywodzi się od wołoskiego „Dzea-nysz’, oznaczającego dosłownie „rzeka w dolinie”.
Turystyka
Przebywając w Dzianiszu, można przemierzyć kilka tras pieszych: na górę Ostrysz, skąd rozciąga się widok na Tatry, Czarny Dunajec, Kotlinę Nowotarską, a nawet na Słowację; można pójść na Mietłówkę (ramię Gubałówki), skąd doskonale widać Babią Górę i Gorce oraz na Gubałówkę i Butorowy Wierch, trasą asfaltową.
W miejscowości znajduje się kościół z 1932 r., wybudowany w stylu podhalańskim. Nie sposób przeoczyć także kamiennej figury św. Barbary, ufundowanej w 1772 r. przez Barbarę i Józefa Woynarowskich. W niektórych miejscach we wsi nadal spotkać możemy stare, drewniane dzwonnice.
Dojazd
Jadąc od strony Nowego Targu, należy kierować się na zachód droga wojewódzka 957, następnie w miejscowości Czarny Dunajec skręcić w lewo, w ul. Ojca Świętego Jana Pawła II i kontynuować podróż w kierunku południa. Za Chochołowem odbijamy lekko w lewo i pozostać na obranej drodze aż do celu.