Historia
Najstarsze wzmianki na temat wsi pochodzą z XVII w., kiedy w ok. 1630 roku Gliczarów został ulokowany na prawie wołoskim przez zasadźcę Marcina Bafia. Na początku ludność osiadała na terenach Gliczarowa Dolnego, z czasem osadnictwo rozprzestrzeniło się również na Gliczarów Górny. Pracowitość mieszkańców doprowadziła wieś do stanu obecnego, który stanowi dla turystów ciekawą ofertę turystyczną, zarówno latem, jak i zimą.
Turystyka
Z tej malowniczej wioski roztacza się widok na Tatry, Gorce i Beskidy. Warto wybrać się na szlak turystyczny im. Wojciech Kułacka Wawrzyńcoka (gliczarowskiego rzeźbiarza, znanego twórcy krzyża nad Czarnym Stawem pod Rysami oraz kapliczek podhalańskich). Prowadzi on z Gliczarowa Górnego przez Gliczarów Dolny, przysiółek Sądel, Leśnice-Groń, z powrotem przez Bukowinę Tatrzańską. Przez Gliczarów Górny wytyczony jest również Szlak Wolności z Chochołowa do Niedzicy.
Zimą wioska oferuje pięć wyciągów narciarskich. Ciekawymi miejscami do zwiedzania są też dom Andrzeja Skupia Florka – góralskiego poety i bajarza – oraz kaplica rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela, mieszcząca się w Gliczarowie Dolnym.
Dojazd
Jadąc od strony Krakowa drogą krajową 47, dalej należy kierować się na południowy wschód, w stronę Nowego Targu. Jazdę trzeba kontynuować drogą krajową 47, w Szaflarach skręcając w lewo.