Historia
Początki istnienia Gronia szacuje się na około 1624 r., kiedy to starosta Stanisław Witowski powierzył zasadźcy Adamowi Belzykowi zasiedlenie tej wsi. Nazwa jest najprawdopodobniej nawiązaniem do położenia wsi na stromym stoku.
Turystyka
Usytuowanie miejscowości sprzyja zarówno wycieczkom pieszym, jak i rowerowym. Popularny jest szlak, wiodący wierchem pomiędzy Groniem a Białką Tatrzańską oraz inny – z Bukowiny Tatrzańskiej przez Czarną Górę do Leśnicy.
W Groniu znajdują się charakterystyczne dla budownictwa podhalańskiego drewniane budowle, np. kościół parafialny pw. św. Jacka czy rzeźbione kapliczki. Przed kościołem parafialnym wybudowano ponad dwumetrowy pomnik Jana Pawła II. Mieszkańcy wsi starają się utrzymać tradycje kultury podhalańskiej. Zimą Groń prezentuje dobre warunki do uprawiania narciarstwa zjazdowego oraz biegowego.
Dojazd
Jadąc od strony Krakowa, należy skierować się na drogę krajową 47. Za Nowym Targiem obrać trzeba kierunek na Sądel, po przejechaniu którego należy skręcić w lewo, w ul. Wspólną, kontynuując drogę wzdłuż ul. Podhalańskiej, prowadzącej już do Gronia.