Historia
Historia osadnictwa w rejonie, gdzie dziś znajduje się Liptowski Mikulasz sięgają czasów sprzed naszej ery. Znaleziska archeologiczne pochodzą nawet z epoki brązu. Osada słowiańska zaistniała tu na przełomie IX i X wieku. Pierwszy raz nazwę dzisiejszego miasta przywołano w 1286, w czasach węgierskiego króla Władysława IV Kumana. W kolejnych wiekach miasto zyskało prawo do organizowania targu, w związku z tym stało się istotnym ośrodkiem rzemiosła i handlu. W roku 1713 został stracony tu słynny zbójnik, Juraj Janosik. W XIX wieku Liptowski Mikulasz stał się ośrodkiem odrodzenia narodowego, gdzie szybko rozwinął się ruch literacko-kulturalny. W czasie II wojny światowej doszło tu do wymordowania 800 osób pochodzenia żydowskiego. Po ciężkich czasach wojny Liptowski Mikulasz odrodził się jako miasto o dużym znaczeniu dla turystyki górskiej i rekreacji.
Turystyka
Oferta dla turystów miasta jest bardzo szeroka. Miłośnicy wędrówek mogą wybrać jeden z górskich szlaków wiodący w Tatry Niżne, Tatry Zachodnie lub Góry Choczańskie. W pobliżu, w liptowskim regionie znajdują się również trzy jaskinie udostępnione do zwiedzania turystom. Pobliskie rejony nadają się do uprawiania raftingu, kajakarstwa, sportów rowerowych i wspinaczki. Zimą można wybrać się tutaj na trasy narciarskie zjazdowe i biegowe. Dla osób, które nie są zwolennikami intensywnego wypoczynku, miasto posiada szeroka ofertę SPA i wellness, jest tu także Aquapark. Z pewnością warto przyjechać tu na czerwcowe Dni Żupy, nawiązujące do dawnych tradycji i grudniowy Jarmark Mikulaszowski.
Dojazd
Odległość drogowa od Zakopanego do Liptowskiego Mikulasza wynosi 80 km. Dojazd zajmuje około półtorej godziny. W Zakopanem należy kierować się na Witów, wjechać na drogą wojewódzką 958 i dalej podążać trasą 584, przejeżdżając przez miejscowość Zuberec i zmierzają prosto aż do celu.