Miejscowość Liptowski Mikulasz

Liptowski Mikulasz jest miastem powiatowym, położnym w północnej Słowacji, nad rzeką o nazwie Wag. Stanowi kulturalne, turystyczne i gospodarcze centrum historycznego regionu Liptów. Od północy miejscowość okalają Tatry Zachodnie, od południa Tatry Niżne, dlatego potocznie nazywa się go „miastem otoczonym górami”. Na zachód od miasta można podziwiać sztuczny zbiornik wodny o nazwie Liptovská Mara. Bezpośrednie otoczenie miasta jest dosłownie obsiane szlakami turystycznymi, które zachęcają do aktywnego wypoczynku osoby odwiedzające miasto.

Historia

Historia osadnictwa w rejonie, gdzie dziś znajduje się Liptowski Mikulasz sięgają czasów sprzed naszej ery. Znaleziska archeologiczne pochodzą nawet z epoki brązu. Osada słowiańska zaistniała tu na przełomie IX i X wieku. Pierwszy raz nazwę dzisiejszego miasta przywołano w 1286, w czasach Władysława IV Kumana. W kolejnych wiekach miasto zyskało prawo do organizowania targu, w związku z tym stało się istotnym ośrodkiem rzemiosła i handlu. W roku 1713 został stracony tu słynny Juraj Janosik. W XIX wieku Liptowski Mikulasz stał się ośrodkiem odrodzenia narodowego, gdzie szybko rozwinął się ruch literacko-kulturalny. W czasie II wojny światowej doszło tu do wymordowania 800 osób pochodzenia żydowskiego. Po ciężkich czasach wojny Liptowski Mikulasz odrodził się jako miasto o dużym znaczeniu dla turystyki górskiej i rekreacji.


Turystyka

Oferta dla turystów miasta jest bardzo szeroka. Miłośnicy wędrówek mogą wybrać jeden z górskich szlaków wiodący w Tatry Niżne, Tatry Zachodnie lub Góry Choczańskie. W pobliżu, w liptowskim regionie znajdują się również trzy jaskinie udostępnione do zwiedzania turystom. Pobliskie rejony nadają się do uprawiania raftingu, kajakarstwa, sportów rowerowych i wspinaczki. Zimą można wybrać się tutaj na trasy narciarskie zjazdowe i biegowe. Dla osób, które nie są zwolennikami intensywnego wypoczynku, miasto posiada szeroka ofertę SPA i wellness, jest tu także Aquapark. Z pewnością warto przyjechać tu na czerwcowe Dni Żupy, nawiązujące do dawnych tradycji i grudniowy Jarmark Mikulaszowski.


Dojazd

Odległość drogowa od Zakopanego do Liptowskiego Mikulasza wynosi 80 km. Dojazd zajmuje około półtorej godziny. W Zakopanem należy kierować się na Witów, wjechać na trasę DW 958 i dalej podążać trasą 584, przejeżdżając przez miejscowość Zuberec i pozostając na tej trasie aż do celu.