Miejscowość Małe Ciche

Małe Ciche

Napisane przez: Sandra Zalewska

Foto: Fotolia


Małe Ciche jest wsią podhalańską, umiejscowioną w województwie małopolskim, powiecie tatrzańskim i w gminie Poronin. Położone jest w obszarze Podgórza Bukowińskiego, w dolinie Filipczańskiego Potoku, pomiędzy Zgorzeliskiem a Zadnim Wierchem. Sąsiaduje z Murzasichlem oraz Stasikówką.

Historia

W początkach swoich dziejów Małe Ciche nazywane było Polaną Cichą. Z miejsca, w którym wypasano owce, z czasem przekształciło się w osadę pasterską, a później w wieś. W 1946 r. odłączyło się od Poronina, stanowiąc osobną gromadę. Infrastruktura wsi rozwijała się w bardzo intensywny sposób, zwłaszcza w ostatnich kilkunastu latach. W 2005 r. powstał w Małem Cichem kompleks narciarski, a wieś stała się centrum wypoczynkowym dla turystów, dysponującym licznymi miejscami noclegowymi.


Turystyka

Dla miłośników turystyki dwukołowej od Małego Cichego przez Tarasówkę, Wierch Zgorzelisko, Drogę Oswalda Balzera i Zazadnią ciągnie się żółty szlak rowerowy, prowadzący z powrotem do Małego Cichego. Nieopodal wsi zaczyna się szlak niebieski, biegnący przez Rusinową Polanę do Palenicy Białczańskiej, z której kolejne prowadzą w stronę Hali Gąsienicowej i do Doliny Roztoki. Ze szlaku niebieskiego można również odbić na zielony w celu zdobycia Gołego Wierchu.

Atrakcją, którą Małe Ciche oferuje turystom zimą, jest kompleks narciarski z pięcioma wyciągami (dwa krzesełkowe, trzy talerzykowe). Niezależnie od pory roku, warto również zwiedzić drewniany kościół parafialny św. Józefa, wybudowany w drugiej połowie lat 60. XX wieku, do dziś prowadzony przez dominikanów.


Dojazd

Jadąc od strony Krakowa drogą nr 47, w Poroninie należy skręcić w lewo w ul. Tatrzańską, po czym przed Stasikówką odbić w prawo przez Kośne Hamry w ul. Sądelską, z której na wysokości Starego Boru należy skręcić w lewo, dalej jechać prosto aż do celu.