Murzasichle

Murzasichle

Napisane przez: Sandra Zalewska

Foto: Wiki Commons


Wieś podhalańska Murzasichle jest położona na wysokości 820-950 m n.p.m. Znajduje się w województwie małopolskim, powiecie tatrzańskim i w gminie Poronin. Jest usytuowana w południowej części Skalnego Podhala, między Zakopanem a Bukowiną Tatrzańską, w otulinie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Historia

Murzasichle istnieją od 1630 r. Nazwa miejscowości, pochodząca z języka Wołochów, jest zlepkiem trzech słów: „mur”, „za” oraz „sichle” – co oznacza mur (dawna nazwa miejscowości) za rzeką Sichłą. Nazwę wymawiamy z miękkim „ś”, nie zaś jak większość błędnie, z niewystępującym w języku polskim „si”.


Turystyka

Miejscowość stanowi dobrą bazę wypadową w Tatry. Z najbliższych okolic można udać się czarnym szlakiem na Halę Gąsienicową, z nieco oddalonej Toporowej Cyrhli na Kopieniec Wielki lub w kierunku Doliny Roztoki.

Murzasichle może przyciągnąć miłośników sztuki architektonicznej. Jednym z jej reprezentantów jest wybudowany tu kościół pod wezwaniem NMP, wzniesiony przez mieszkańców w stylu regionalnym. Zimą miejscowość jest atrakcyjna dla zwolenników aktywnego wypoczynku. Oferuje kompleks stoków dla narciarzy i snowboardzistów, z pięcioma wyciągami orczykowymi, snowtubing (zjazd na specjalnych oponach po wyznaczonym torze), tor saneczkowy, lodowisko oraz zamawiane kuligi. Charakterystyczne dla Murzasichla są też karczmy prowadzone przez gospodarzy w tradycyjnym, góralskim stylu.


Dojazd

Jadąc od strony Nowego Targu drogą nr 47, w Poroninie należy skręcić w lewo, kierując się w ul. Tatrzańską, po czym przed Stasikówką skręcić w prawo, w Kośne Hamry, kontynuując jazdę ul. Sądelską aż do celu.