Historia
Pierwsze zapiski na temat miejscowości pochodzą z 1692 r., chociaż istniałą już wcześniej. Początkowo obszar ten stanowił część Rogoźnika, nazwanego potem Stare Bystre. Z czasem doszło do wyodrębnienia się osobnej osady i nadania jej nazwy „Nowe Bystre”. W drugiej połowie XIX w. w wiosce wniesiono istniejący do dzisiaj kościół pw. św. Jana Chrzciciela.
Turystyka
Przez miejscowość przebiega Szlak Dziedzictwa Kulturowego Podtatrza o tematyce etnograficznej. Prowadzi on od Jurgowa przez Bukowinę Tatrzańską, Poronin, Murzasichle, Zakopane, Kościelisko, Nowy Bystre, Dzianisz i Ciche, aż do wsi Ząb. Warto również wybrać się na Gubałówkę lub szklakiem niebieskim do Zakopanego, które jako baza wypadowa, otwiera możliwość wycieczek w Tatry.
Mieszkańcy miejscowości Nowe Bystre w dużej mierze zajmowali się przetwórstwem nabiału, w związku z czym co roku odbywa się tu święto pasterskie „Osod”.
Dojazd
Jadąc od strony Nowego Targu, należy podążać drogą krajową 47, następnie przed Poroninem odbić mocno w prawo i jechać w kierunku zachodnim aż do celu.