Miejscowość Poprad

Poprad

Napisane przez: Sandra Zalewska

Foto: Jozef Sitiarik


Poprad to największe podtatrzańskie miasto po słowackiej stronie Tatr. Znajduje się ono na wysokości 672 m n.p.m. nad rzeką Poprad, w Kotlinie Popradzkiej, u południowych podnóży Tatr. O każdej porze roku przyciąga masę turystów, którzy szukają tutaj biernego lub aktywnego wypoczynku. Na północ od Popradu wznosi się masyw Wysokich Tatr i Bielskich Tatr (Belianské Tatry); od wschodu widoczne są Lewoczskie Pagórki (Levočské pohorie), na południu widać pagórki Kozich Grzbietów (Kozie chrbty), zaś na zachód Szczyrbski dział wód (Štrbské rozvodie). Bliskość głównej grani Tatr tworzy przepiękne tło dla miasta.

Historia

Historia zamieszkania terenów, na których dziś znajduje się Poprad, sięga zamierzchłych czasów. Odnajdywane przez archeologów pozostałości świadczą o obecności ludzi jeszcze w czasach sięgających ery przed Chrystusem. Zasiedlone okolice miasta do połowy XIII wieku znajdowały się w granicach Polski. Po najazdach tatarskich na teren dzisiejszego Popradu najprawdopodobniej wkroczyli Węgrzy, którzy sprowadzili tu również Niemców. Narodowości te rozszerzały istniejące już wówczas dzielnice dzisiejszego miasta, które następnie w 1412 roku, w ramach zestawu spiskiego, zostały zastawione królowi polskiemu. Teren znajdował się formalnie w granicach polskich do 1772 roku. W 1769 roku zajęli go Austriacy. Później ziemie popradzkie włączono do Węgier.

Historia miasta związana jest z wydobywaniem miedzi, dzięki któremu miasto bardzo się rozwinęło. W 1871 roku przez Poprad przeprowadzono linię kolejową z Bogumina aż do Koszyc, co również wpłynęło na dynamiczny rozwój miasta. W 1908 roku do udogodnień dołączyło również wybudowanie elektrycznej kolejki, łączącej Poprad z innymi podtatrzańskimi miejscowościami. Idąc dalej, w 1918 roku miasto zyskało przynależność do nowo powstałej Czechosłowacji. Nie każdy wie, że podczas II wojny światowej w Popradzie mieścił się niewielki obóz koncentracyjny.


Turystyka

Czasy współczesne stanowią o pełnym rozkwicie miasta. W Popradzie znajdują się liczne obiekty kulturalne, hotele, restauracje, obiekty sportowe. Miasto posiada doskonałe połączenie komunikacyjne z innymi miejscowościami podtatrzańskimi: Smokowcem, Tatrzańską Łomnicą i Szczyrbskim Jeziorem. Poprad stanowi doskonałe miejsce wypoczynku (latem np. AquaCity, Galeria Tatrzańska), zimą panują tu doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych np. łyżwiarstwo, narciarstwo.

Miasto może również stanowić bazę wypadową w Wysokie Tatry. Niedaleko stąd jest także do Słowackiego Raju i Niżnych Tatr. Niezależnie od pory roku Poprad może pochwalić się szerokim programem imprez kulturalnych i sportowych. Co roku rzesze turystów przyciągają Jańskie Ognie, Noc Sobotska, Międzynarodowy Festiwal Filmów Górskich, tradycyjny bożonarodzeniowy jarmark rzemiosła ludowego, Extra Liga hokeja czy Liga koszykówki.


Dojazd

W celu ominięcia korków, z którymi często należy się liczyć wybierając się na Słowację „Zakopianką”, jadąc do Popradu z Krakowa, wjeżdżamy na drogę nr 7 i trzymamy się jej do końca, w Rabce Zdrój obierając kierunek na Chyżne. Gdy przekroczymy już granicę słowacką, kontynuujemy podróż trasą nr 59, by w miejscowości Podbiel skierować się w lewo na drogę 584, prowadzącą do miasta Liptovski Mikulas. Dalej wjeżdżamy na autostradę D1, kierując się już na Poprad (57 km do celu).  Po 55 km należy zjechać na trasę 67, skąd już tylko 2 km dzielą nas od centrum miasta.