Historia
Pierwsze wzmianki o nazwie tej miejscowości pojawiły się już w 1254 r., natomiast w 1620 r. Poronin wyodrębnił się jako wieś. Już przed I wojną światową, miejscowość stała się ważnym ośrodkiem letniskowym. Zatrzymywali się tutaj m.in. Jan Kasprowicz, Władysław Orkan, Kazimierz Tetmajer, Leopold Staff i inne osoby, które szukając spokoju z daleka od coraz modniejszego Zakopanego, trafiały właśnie do Poronina. Był wśród nich także Włodzimierz Lenin. W 1947 r. w domu Pawła Guta-Mostowego założono Muzeum Lenina. Od tego czasu Poronin stał się celem licznych wycieczek szkolnych. Kiedy w 1990 r. usunięto wzniesiony tutaj pomnik wodza rewolucji, dawne muzeum przeznaczono na Wiejski Dom Kultury.
Turystyka
Poronin może być bazą wypadową na szlaki turystyczne, m. in. na Gubałówkę (1126 m n.p.m.) przez Suche i Furmanową. Ze szczytu można iść dalej spacerowym Szlakiem Papieskim na Butorowy Wierch (1160 m n.p.m.), z którego następnie można zjechać kolejką krzesełkową aż do Kościeliska. Inną opcją jest szlak wiodący z Poronina na Galicową Grapę – szczyt o wysokości 980 m n.p.m.
W Poroninie zimą funkcjonują wyciągi narciarskie, trasy dostosowane są głownie do początkujących i średniozaawansowanych. Można tu również odwiedzić stylowe karczmy regionalne. Wieś organizuje liczne imprezy kulturalne, m. in. w sierpniu, w ramach tzw. "Tatrzańskich Wici" – „Święto misia, miodu i bartników”.
Dojazd
Jadąc od strony Krakowa trasą E77, a dalej drogą 47, należy pozostać na niej aż do samego Poronina, przejeżdżając m.in. przez miejscowości Nowy Targ i Biały Dunajec.