Miejscowość Suche

Suche

Napisane przez: Sandra Zalewska

Foto: skisuche.com


Suche jest wsią podhalańską, zlokalizowaną w województwie małopolskim, powiecie tatrzańskim, w gminie Poronin. Miejscowość położona jest w dolinie Suchego Potoku, będącego lewym dopływem rzeki Biały Dunajec. Wieś liczy ok. 1200 mieszkańców.

Historia

Miejscowość Suche, dekretem starosty nowotarskiego, została ulokowana w 1620 r. Początkowa nazwa wsi brzmiała Jastrzębiec, jednak, jako obcą gwarze góralskiej, szybko przekształcono ją w Suche. Źródeł takiego nazewnictwa doszukuje się w płynącym dołem wsi potoku, który prawdopodobnie często wysychał.


Turystyka

W pobliżu wsi Suche przebiega Szlak Papieski, którym w czerwcu 1997 r. podążał Jan Paweł II. W najbliższym sąsiedztwie Suchego znajdują się łatwo dostępne grzbiety boczne Pogórza Gubałowskiego – od północy Suchowiański Wierch, zaś od południa Rafaczańska Grapa.

Miejscowość szczyci się zabytkowym drewnianym „Domem Orłów”, do 2003 r. wykorzystywanym na potrzeby edukacyjne oraz społeczne.


Dojazd

Jadąc od strony Nowego Targu drogą nr 47, należy podążać ul. Szaflarską, a następnie Krakowską, przed miejscowością Poronin należy ostro skręcić w prawo i przejechać 2 km w kierunku zachodnim.