Miejscowość Witów

Witów

Napisane przez: Sandra Zalewska

Foto: Wiki Commons


Witów jest wsią podhalańską, znajdującą się w województwie małopolskim, powiecie tatrzańskim i w gminie Kościelisko. Miejscowość leży u podnóża i w samych Tatrach Zachodnich (część Witowa stanowią: Dolina Lejowa i – najdłuższa spośród dolin tatrzańskich – Dolina Chochołowska. Pozostała część wsi rozciąga się w Rowie Podtatrzańskim i w dolinie rzeki Czarny Dunajec. Na terenie Witowa znajduje się dawne polsko-słowackie przejście graniczne: Magura Witowska – Oravice. Obecnie liczba ludności wynosi ok. 1500 mieszkańców.

Historia

Nazwa „Witów” powstała w XVII w., od nazwiska nowotarskiego starosty Stanisława Witowskiego. Mieszkańcy zajmowali się głównie wyrębem drzewa, rzemiosłem oraz zatrudniali się w hucie żelaza. W XIX w. w miejscowości miały miejsce długotrwałe, czterdziestoletnie procesy i walki o ziemie leżące na jej terenie. Szczególnie krwawy finał miał epizod z maja 1831 r. Zastrzelono wtedy dwóch górali, którzy wbrew rozkazom barona Kajetana Borowskiego wypasali bydło na tatrzańskich polanach. Na pamiątkę tego wydarzenia w Witowie postawiono krzyż.


Turystyka

Położenie wsi otwiera wiele możliwości wędrówek górskich, głównie w Tatry Zachodnie. Jedną z najpopularniejszych ścieżek jest szlak żółty, którym od Doliny Chochołowskiej można dotrzeć na Grzesia (1653 m n.p.m.), a następnie kontynuować trasę przez Rakoń (1879 m n.p.m.) na Wołowiec (2064 m n.p.m.). Warto dotrzeć również na pobliską Magurę Witowską lub zdecydować się na wędrówkę słowacką częścią Tatr.

Witów, niezależnie od pory roku, jest atrakcyjny turystycznie. Można zwiedzić tu kościół pw. Matki Boskiej Szkaplerznej zbudowany w latach 1910-1912 oraz XIX-wieczną, drewnianą kapliczkę św. Anny. Zimą funkcjonują tu cztery wyciągi narciarskie, w tym nowa, czteroosobowa kolej krzesełkowa o długości 1000 m i przewyższeniu 150 m. W pobliskich Orawicach znajdują się ciepłe źródła, ogrzewające znajdujący się tam kompleks basenowy.


Dojazd

Jadąc od strony Nowego Targu, należy podążać drogą nr 47 aż do Zakopanego, gdzie na rondzie Solidarności wybieramy trzeci zjazd, prowadzący w aleję 3 Maja. Następnie należy jechać wzdłuż ul. Władysława Zamoyskiego, a po 1 km skręcić w prawo, w ul. Kornela Makuszyńskiego.