Historia
Korzenie miasta sięgają lat 90 XIX wieku. To właśnie wtedy z inicjatywy Ferencza Máriássyego wybudowano tu hotel turystyczny i dom kąpielowy o przeznaczeniu uzdrowiskowym. Tereny miasta w 1897 r. wykupił książę Hohenlohe, następnie po I wojnie światowej przeszły w posiadanie Czechosłowacji, która dostrzegła i wykorzystała predyspozycje osady do świadczenia usług sanatoryjnych. W czasach świetności Wyżnie Hagi były największą w Europie Środkowej lecznicą gruźlicy. Do dziś znajduje się tu zakład specjalizujący się w leczeniu dróg oddechowych.
W miejscowym hotelu w 1914 r. swoją powieść „Zamieć” kończył Stefan Żeromski, zaś Kazimierz Przerwa-Tetmajer poświęcił jej wiersz pt. „Wyżnie Hago po latach”, który został opublikowany w 1911 r.
Turystyka
Naturalny dla podtatrzańskich miejscowości spokój przyciąga niezmiennie tych odwiedzających, którzy cenią sobie takie właśnie walory sprzyjające wypoczynkowi. Choć infrastruktura turystyczna słabo się tu rozwinęła, znalezienie noclegu nie sprawia problemu.
Warto wiedzieć, że przez miejscowość przebiega linia kolei elektrycznej, tzw. elektriczki ze Szczyrskiego Jeziora do Tatrzańskiej Łomnicy i Popradu.
Zwolennicy turystyki pieszej znajdą tu liczne szlaki do wędrówki. Jedną z możliwych opcji jest piesza wycieczka żółtym szlakiem z Niżnich Hagów do Wyżnich Hagów, stąd zaś dalej Doliną Stwolską nad przepiękny Batyżowiecki Staw.
Dojazd
Dojazd z Zakopanego zajmuje około 1 h 15 min. Wyjeżdżając z miasta należy kierować się drogi krajowej 49 w kierunku miejscowości Zdziar, następnie poruszać się trasą 67 aż do miejscowości Lendak, gdzie należy odbić w prawo, na trasę 537, kontynuując podróż tą drogą aż do celu.
Szlaki z Wyżnich Hagów
Szlak żółty do Batyżowieckiego Stawu (3 h 05 min)