Miejscowość Ząb

Ząb

Napisane przez: Sandra Zalewska

Foto: Fotolia


Ząb jest spokojną, malowniczą wsią podhalańską, położoną w województwie małopolskim, powiecie tatrzańskim, w gminie Poronin. Miejscowość ta jest jedną z najwyżej ulokowanych w Polsce (1013 m n.p.m.) – leży na północnym stoku Gubałówki. Obecnie liczba ludności wynosi ok. 2300 mieszkańców.

Historia

Początki istnienia wsi Ząb sięgają 1620 r. Ważną datą dla miejscowości jest 7 czerwca 1997 r., kiedy biegnącym tu „Szlakiem Papieskim” przejeżdżał Jan Paweł II. Na pamiątkę tego wydarzenia, w 2001 r. wzniesiono wieżyczkę papieską z okolicznościowym napisem: „Witaj Gazdo Świata w miejscu skąd najbliżej do nieba”. Ząb słynie również z tego, że wychował się tu polski skoczek narciarski – Kamil Stoch.


Turystyka

Przez wioskę oraz w jej pobliżu przebiegają piesze szlaki turystyczne: zielony – z Ciągłówki, przez Furmanową do Zębu właśnie, a stąd przez Czerwienne, Maruszynę, Szaflary i Gronków, do – położonego na Spiszu – Dursztyna; czerwony – nieco na południe od wioski Ząb, przez Gubałówkę i Furmanową, docelowo dający możliwość dojścia nawet do Chochołowa; niebieski – rozpoczyna się na pobliskim wzgórzu Brylówka (861 m). Prowadzi on przez Zakopane do Kuźnic, a później Skupniowym Upłazem na Halę Gasienicową i dalej do Czarnego Stawu Gąsienicowego. 

W miejscowości można podziwiać drewniany kościół parafialny, wzniesiony w 1921 r., charakteryzujący się wnętrzem o wystroju regionalnym. Nieopodal znajdują się liczne kapliczki ze świątkami spod dłuta autorów ludowych. Zimą zwolennicy białego szaleństwa mają możliwość skorzystania z wyciągów narciarskich, położonych w odległości 200 m od wsi.


Dojazd

Jadąc od strony Nowego Targu drogą 47, podążamy ul. Szaflarską, a następnie Krakowską. Przed miejscowością Poronin należy ostro skręcić w prawo, następnie kierujemy się na zachód, aby w ten sposób przejechać 5 km dzielących nas od celu.