Miejscowość Zakopane

Zakopane

Napisane przez: Sandra Zalewska

Foto: Fotolia


Zakopane to miasto i zarazem gmina województwa małopolskiego, siedziba powiatu tatrzańskiego. Tereny miejskie usytuowane są w Rowie Podtatrzańskim, pomiędzy Tatrami a wzgórzem Gubałówki. Zakopane stanowi południową część Podhala, jest najwyżej ulokowanym miastem w Polsce. W jego granicach znajduje się część Tatr. Obszar ten administruje dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego. Głównym potokiem jest płynąca z zachodu na wschód Cicha Woda, która, po połączeniu z potokiem Bystra, przyjmuje nazwę Zakopianka.

Historia

Miasto powstało na początku XVII w. jako sezonowe miejsce pobytu pasterzy owiec. Na jego popularność w XIX w. znacznie wpłynął Tytus Chałubiński, popularyzując walory zdrowotne tego obszaru. Na przełomie XIX i XX w. Zakopane doceniła ówczesna bohema, ściągając licznie do miejsca konfrontacji z dzikim pięknem Tatr oraz niepowtarzalnym, miejscowym folklorem. Zakopane uzyskało prawa miejskie w 1933 r. Szybka rozbudowa miasta przypada na XX w., kiedy powstały m. in. skocznia pod Krokwią (1925 r.) oraz kolejki: na Kasprowy Wierch i Gubałówkę (1935-38 r.). Obecnie Zakopane jest największym ośrodkiem miejskim w bezpośrednim sąsiedztwie Tatr, popularnie nazywanym „zimową stolicą Polski”.


Turystyka

Zakopane jest punktem wyjściowym dla licznych szlaków prowadzących w Tatry i Pogórze Spisko-Gubałowskie (m.in. Kuźnice, Murowanica, Toporowa Cyrhla, Antałówka, Ciągłówka, Dom Turysty PTTK czy Krzeptówki). Wiodą one m.in. na Giewont, Gubałówkę, Kasprowy Wierch, Wyżnią Kondracką Przełęcz – i otwierają przed turystą szeroki wybór możliwości dalszej wędrówki. 

Domeną Zakopanego pozostają Tatry, jednak osoby szukające innych atrakcji z pewnością znajdą coś dla siebie. Warto zobaczyć skocznię, odwiedzić słynną ulicę Krupówki, skorzystać z kolejki linowej na Kasprowy Wierch i oferty kulturalnej muzeów miasta Zakopane. Niepowtarzalną rozrywkę zapewnia uczestnictwo w imprezach regionalnych, takich jak: Majówka Tatrzańska, Dni Zakopanego, Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich czy Tatrzańskie Wici.


Dojazd

Jadąc od strony Nowego Targu, należy kierować się drogą 47 na południe. Od strony Czarnego Dunajca można wybrać zarówno DK47, jak i drogę nr 958, w drugim przypadku należy skręcić na Rondzie Dmowskiego w drugi zjazd, w ul. Nowotarską.