Miejscowość Zakopane

Zakopane

Napisane przez: Sandra Zalewska

Foto: Fotolia


Zakopane to miasto i zarazem gmina w województwie małopolskim, siedziba powiatu tatrzańskiego. Tereny miejskie usytuowane są w Rowie Podtatrzańskim, pomiędzy Tatrami a Pogórzem Spisko-Gubałowskim. Zakopane stanowi południową część Podhala i jest najwyżej ulokowanym miastem w Polsce. W jego granicach znajduje się także część Tatr, którym to obszarem administruje już dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego. Głównym potokiem jest płynąca z zachodu na wschód Cicha Woda, która po przyjęciu wód potoku Młyniska przyjmuje nazwę Zakopianka.

Historia

Miasto powstało na początku XVII w. jako sezonowe miejsce pobytu pasterzy. Na jego popularność w XIX w. znacznie wpłynął pochodzący z ówczesnego zaboru rosyjskiego doktor Tytus Chałubiński. Przybył tu w celach zdrowotnych, popularyzując przy tym walory zdrowotne tego obszaru. Na przełomie XIX i XX w. Zakopane zostało docenione przez ówczesną bohemę, którą ściągało tu piękno tatrzańskiej przyrody oraz niepowtarzalny folklor. Zakopane uzyskało prawa miejskie w 1933 r. Szybka rozbudowa miasta przypada na XX w., kiedy powstały m.in. skocznia pod Krokwią (1925 r.) oraz kolejki na Kasprowy Wierch (1396) i Gubałówkę (1938). Obecnie Zakopane jest największym ośrodkiem miejskim w bezpośrednim sąsiedztwie Tatr, popularnie nazywanym „zimową stolicą Polski”.

Turystyka

Zakopane jest punktem wyjściowym dla licznych szlaków prowadzących w Tatry . Wiodą one m.in. na Giewont, Świnicę, Orlą Perć czy Kasprowy Wierch – i otwierają przed turystą szeroki wybór możliwości dalszej wędrówki.

Domeną Zakopanego pozostają Tatry, jednak osoby szukające innych atrakcji z pewnością znajdą coś dla siebie. Warto zobaczyć skocznię, odwiedzić słynną ulicę Krupówki lub skorzystać z oferty kulturalnej muzeów miasta Zakopane. Niepowtarzalną rozrywkę zapewnia uczestnictwo w imprezach regionalnych, takich jak: Majówka Tatrzańska, Dni Zakopanego, Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich czy Tatrzańskie Wici.

Dojazd

Jadąc od strony Nowego Targu, należy kierować się drogą 47 na południe. Od strony Czarnego Dunajca można wybrać zarówno drogą krajową 47, jak i drogę wojewódzką 958. W drugim przypadku należy skręcić na Rondzie Dmowskiego w drugi zjazd, tj. w ul. Nowotarską.