Hotel Górski PTTK Kalatówki

Hotel Górski Kalatówki znajduje się na polanie Kalatówki, położonej w Tatrach Zachodnich, w Dolinie Bystrej. Administracyjnie należy do miasta Zakopane. Z polany roztacza się widok na rejon Kasprowego Wierchu. Dawniej uprawiano tu pasterstwo – tereny obszerniejszej niegdyś polany uległy częściowemu zalesieniu. Obecnie na powrót odbywa się tu kulturowy wypas owiec.

Historia

Budynek pierwszego schroniska Tatrzańskie Towarzystwo Narciarzy wzniosło w latach 1911-1913. W czasie II wojny światowej służył jako magazyn, który w 1943 r. został pochłonięty przez pożar. Obecny budynek projektu Józefa Jaworskiego powstał w rekordowo krótkim czasie – w 150 dni. Główną przyczyną tak szybkiego działania była potrzeba zwiększenia infrastruktury, koniecznej do organizacji Mistrzostw Świata FIS w 1939 r. Duże, murowane schronisko w stylu alpejskim do dziś wzbudza kontrowersje, związane z różnicą poglądów estetycznych.

W czasie niemieckiej okupacji budynek nosił nazwę „Berghaus Krakau” i służył za ośrodek wypoczynkowy oficerom niemieckim. Według wybiórczych przekazów, rezydował tu gubernator Hans Frank. Sensacyjne wzmianki o rzekomym zamachu na tą osobę w Kalatówkach są jednak niepotwierdzone.

W latach 1959-1960 hotel stał się miejscem spotkań elity muzyki jazzowej. Odwiedzali go m. in. Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, Andrzej Kuryłowicz czy Zbigniew Namysłowski. Hotel zarządzany jest przez PTTK, należy do Polskiej Izby Turystycznej. Obecnie jest atrakcyjnym miejscem zarówno dla narciarzy, jak i turystów pieszych.


Noclegi

Hotel Górski Kalatówki dysponuje 92 miejscami noclegowymi w pokojach i apartamentach dla od 1 do 5 osób. Część pokoi wyposażona jest w łazienkę, pozostałe w umywalkę. Ceny za nocleg w zależności od sezonu i aktualnych imprez, wynoszą od 55-270 zł za osobę. W cenę została wliczona pościeli ręczniki. Koszt dodatkowej osoby w danym pokoju jest połowę niższy, natomiast dla dzieci do 10 roku życia przewidziana jest 30% zniżka. Do kosztów noclegu dolicza się opłatę miejscową. W cenę wliczone jest śniadanie, dopłata z tego tytułu obowiązuje jedynie w czasie świąt (Boże Narodzenie, Nowy Rok, Wielkanoc). Hotel udziela zniżek posiadaczom Karty Stałego Klienta Hotelu na Kalatówkach, Karty Rabatowej PTTK, Karty Dużej Rodziny oraz Karty EURO<26. Ceny dla grup ustalane są indywidualnie. Hotel umożliwia dokonywanie wpłat za pomocą kart płatniczych.

W hotelu znajdują się stylowo urządzone restauracja, kawiarnia z kominkiem oraz bufet. Menu restauracji oferuje dania z zakresu kuchni polskiej, regionalnej i wegetariańskiej. Dla dzieci przygotowywane są dania specjalne. Z kawiarni można bezpośrednio przejść na taras widokowy. W czynnym przez cały rok bufecie można kupić dania barowe, przekąski, kawę, herbatę oraz piwo.

W Kalatówkach dla turystów dostępna jest także sauna i gabinet masażu. Można również wziąć udział w zajęciach jogi. Dla dzieci przygotowana jest specjalna oferta - przedszkole narciarskie i joga dla dzieci. Hotel dysponuje salą konferencyjną i strzeżonym parkingiem. Kalatówki organizują wesela i imprezy okolicznościowe, biesiady z kapelą góralską, wycieczki górskie i skiturowe, warsztaty, szkolenia i wiele innych. Kalatówki oferują również niezwykle bogatą ofertę dla grup szkolnych. Ponadto umożliwiają nawiązanie kontaktu z licencjonowanymi przewodnikami tatrzańskimi. W budynku znajduje się serwis i wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, a nieopodal wyciąg orczykowy. Hotel organizuje różnego rodzaju imprezy: od Jazz Camping przez Bieg Narciarski po zawody "o Wielkanocne Jajo" na dawnym sprzęcie.


Dojście do schroniska i dostępne szlaki

Na Polanę Kalatówki prowadzi z Kuźnic niebieski szlak – Droga Brata Alberta. Dojście do schroniska w tej opcji zajmuje ok. 35 min. Dalszą wędrówkę można kontynuować np. czarnym szlakiem – Ścieżką nad Reglami – prowadzącą do dolin tatrzańskich lub docelowo wybrać się na Halę Kondratową, Czerwone Wierchy czy Giewont.


Kontakt

Adres:

Hotel Górski PTTK Kalatówki
Skrytka pocztowa 194
34-500 Zakopane

Telefon: +48 18 206 36 44
Tel. kom.: +48 608 326 030
E-mail: [email protected]
[email protected]
Strona: http://www.kalatowki.pl